| | |
| General technical details: | |
| Product designation | tap-off unit for CD-K busbar trunking system |
| Product-type designation | CD-K-A3O-5 |
| Operating current | |
- for circuit 1 / at 50 Hz / for AC / rated value / maximum
| 10 A |
- for circuit 1 / at 60 Hz / for AC / rated value / maximum
| 10 A |
| Operating frequency / rated value | |
| | 50 Hz |
| | 60 Hz |
| Operating voltage | |
- at 50 Hz / at AC / rated value / maximum
| 400 V |
- at 60 Hz / at AC / rated value / maximum
| 400 V |
| Number of conductors / of the connection cable | 3 |
| Product function / phase selection | Yes |
| Number of poles / of the outgoing feeder | 3 |
| | |
| Mechanical design: | |
| Conductor cross section / of the connection cable | 1 mm? |
| Cable length / of the connection cable | 5 m |
| Design of the outgoing unit | cable |
| Product component / locking | Yes |
| Length | 590 mm |
| Width | 58 mm |
| Height | 50 mm |
| Color | grey white |
| | |
| Ambient conditions: | |
| Protection class IP | IP54 |
| | |
| | |
| |
| |
| last change: | 08/11/2008 |