| | CD-K-1404-EE FEEDER UNIT, 40 A |
| General technical details: | |
| Product designation | feeder unit for CD-K busbar trunking system |
| Product-type designation | CD-K-1404-EE |
| Operating current | |
- for circuit 1 / at 50 Hz / for AC / rated value / maximum
| 40 A |
- for circuit 1 / at 60 Hz / for AC / rated value / maximum
| 40 A |
| Resistance against the impulse current / at 400 V / rated value | 3.6 kA |
| Short-time current resistance / at 400 V | |
- limited to 1 s / rated value
| 0.85 kA |
- limited to 0,1 s / rated value
| 2.4 kA |
| Operating frequency / rated value | |
| | 50 Hz |
| | 60 Hz |
| Operating voltage | |
- at 50 Hz / at AC / rated value / maximum
| 400 V |
- at 60 Hz / at AC / rated value / minimum
| 400 V |
| Insulation voltage | |
| | 400 V |
| | 400 V |
| Number of circuits / in one busbar box | 1 |
| Number of poles | 5 |
| | |
| Mechanical design: | |
| Conductor cross section that can be connected / in the feeder box / minimum | 2.5 mm? |
| Conductor cross section that can be connected / in the feeder box / maximum | 10 mm? |
| Position / of the infeed / on the busbar box | end |
| Type of fixing/fixation | wall / ceiling / floor |
| Material / of the busbar | copper |
| Length | 230 mm |
| Width | 66 mm |
| Height | 85 mm |
| Color | grey white |
| | |
| Ambient conditions: | |
| Protection class IP | IP54 |
| | |
| | |
| |
| |
| last change: | 08/11/2008 |