| | |
| General technical details: | |
| Product designation | tap-off unit for BD2 busbar trunking system |
| Product-type designation | BD2-AK1/34A163 |
| Operating current | |
- for circuit 1 / at 50 Hz / for AC / rated value / maximum
| 16 A |
- for circuit 1 / at 60 Hz / for AC / rated value / maximum
| 16 A |
| Operating frequency / rated value | |
| | 60 Hz |
| | 50 Hz |
| Operating voltage | |
- at 50 Hz / at AC / rated value / maximum
| 400 V |
- at 60 Hz / at AC / rated value / maximum
| 400 V |
| Product function / phase selection | No |
| Number of CEE sockets | 1 |
| Number of pitch units for width | 4 |
| Tripping characteristic class | B |
| | |
| Mechanical design: | |
| Design of the socket | 5-pole 15 A sockets, type 15 |
| Product component / locking | Yes |
| Length | 190 mm |
| Width | 205 mm |
| Height | 180 mm |
| Color | light grey |
| Product component / outgoing unit for mounting in devices | Yes |
| | |
| Outgoing unit: | |
| Design of the outgoing unit | socket |
| Execution of short-circuit and overloading protection / in the outgoing unit | 3-pole 16 A miniature circuit-breaker |
| Size of the outgoing feeder | 1 |
| Number of poles / of the outgoing feeder | 5 |
| | |
| Ambient conditions: | |
| Protection class IP | IP54 |
| | |
| | |
| |
| |
| last change: | 08/11/2008 |