| | |
| General technical details: | |
| Product-type designation | BD01-GK1X/2X15 |
| Product designation | ancillary equipment unit for BD01 busbar trunking system |
| Operating voltage | |
- at 50 Hz / at AC / rated value / maximum
| 400 V |
- at 60 Hz / at AC / rated value / maximum
| 400 V |
| Apparent loss power / maximum | 13 V.A |
| Number of CEE sockets | 2 |
| Number of pitch units for width | 4 |
| Product function / phase selection | No |
| | |
| Mechanical design: | |
| Design of the socket | 5-pole 10 A sockets, type 15 |
| Product component / locking | Yes |
| Product component / outgoing unit for mounting in devices | No |
| Length | 245 mm |
| Width | 160 mm |
| Height | 176 mm |
| Color | light grey |
| | |
| Outgoing unit: | |
| Design of the outgoing unit | socket |
| Size of the outgoing feeder | 1 |
| | |
| Ambient conditions: | |
| Protection class IP | IP54 |
| | |
| | |
| |
| |
| last change: | 07/28/2008 |