| LXA0751-KE1 FEEDER UNIT ENCLOSED |
| General technical details: |
| Product designation | feeder unit for LX busbar trunking system |
| Product-type designation | LXA0751-KE1 |
| Operating current / for circuit 1 / at 50 Hz / for AC / rated value / maximum | 2500 A |
| Resistance against the impulse current / at 1000 V / rated value | 194 kA |
| Short-time current resistance / at 1000 V / limited to 1 s / rated value | 86 kA |
| Operating frequency / rated value / minimum | 50 Hz |
| Operating frequency / rated value / maximum | 50 Hz |
| Operating voltage / at 50 Hz / at AC / rated value / maximum | 690 V |
| Insulation voltage / for AC / rated value | 690 V |
| Insulation voltage / for DC / rated value | 800 V |
| Number of circuits / in one busbar box | 1 |
| Number of poles | 5 |
| Mechanical design: |
| Position / of the infeed / on the busbar box | entry, centre |
| Type of fixing/fixation | ceiling / wall |
| Material / of the busbar | aluminium |
| Length | 0.23 m |
| Width | 920 mm |
| Height | 470 mm |
| Color | light grey |
| Ambient conditions: |
| Protection class IP | IP54 |
| Further information: |
| Information- and Downloadcenter (Catalogs, Brochures,…) http://www.siemens.com/lowvoltage/catalogs |
| A&D Mall (Online ordering system) http://www.siemens.com/lowvoltage/mall |
| Service&Support (Manuals, Certificates, Characteristics, FAQs,...) http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/BVP:660801/all |
| |
| |
| |
| |
| last change: | 09/29/2008 |