| |
| General technical details: |
| Product designation | tap-off unit for LD busbar trunking system |
| Product-type designation | LD-K-1AKE4/GSTZ3 |
| Operating current | |
- for circuit 1 / at 50 Hz / for AC / rated value / maximum
| 630 A |
- for circuit 1 / at 60 Hz / for AC / rated value / maximum
| 630 A |
| Operating frequency / rated value / minimum | 50 Hz |
| Operating frequency / rated value / maximum | 60 Hz |
| Operating voltage | |
- at 50 Hz / at AC / rated value / maximum
| 690 V |
- at 60 Hz / at AC / rated value / maximum
| 690 V |
| Product function / phase selection | No |
| Mechanical design: |
| Product component / locking | Yes |
| Length | 905 mm |
| Width | 565 mm |
| Height | 485 mm |
| Color | light grey |
| Outgoing unit: |
| Design of the outgoing unit | cable entry |
| Execution of short-circuit and overloading protection / in the outgoing unit | 3-pole NH3 630 A fuse switch-disconnector |
| Number of poles / of the outgoing feeder | 4 |
| Ambient conditions: |
| Protection class IP | IP54 |
| Further information: |
| Information- and Downloadcenter (Catalogs, Brochures,…) http://www.siemens.com/lowvoltage/catalogs |
| A&D Mall (Online ordering system) http://www.siemens.com/lowvoltage/mall |
| Service&Support (Manuals, Certificates, Characteristics, FAQs,...) http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/BVP:660805/all |
| |
| |
| |
| |
| last change: | 09/29/2008 |