| | BD2-AK1/CEE163FIA161 TAP-OFF UNIT 16A / 1P MCB(C)+ + 2P FI + 3P.CEE |
| General technical details: |
| Product designation | tap-off unit for BD2 busbar trunking system |
| Product-type designation | BD2-AK1/CEE163FIA161 |
| Operating current | |
- for circuit 1 / at 50 Hz / for AC / rated value / maximum
| 16 A |
- for circuit 1 / at 60 Hz / for AC / rated value / maximum
| 16 A |
| Release fault-current / rated value | 30 mA |
| Operating frequency / rated value | |
| | 60 Hz |
| | 50 Hz |
| Operating voltage | |
- at 50 Hz / at AC / rated value / maximum
| 230 V |
- at 60 Hz / at AC / rated value / maximum
| 230 V |
| Product function / phase selection | No |
| Number of CEE sockets | 2 |
| Number of pitch units for width | 4 |
| Tripping characteristic class | B |
| Mechanical design: |
| Design of the socket | 3-pole 16 A CEE socket |
| Product component / locking | Yes |
| Length | 190 mm |
| Width | 170 mm |
| Height | 180 mm |
| Color | light grey |
| Product component / outgoing unit for mounting in devices | Yes |
| Outgoing unit: |
| Design of the outgoing unit | socket |
| Execution of short-circuit and overloading protection / in the outgoing unit | 1x1-pole miniature circuit breaker 16A and 2-pole RCCB 25A/30mA |
| Size of the outgoing feeder | 1 |
| Number of poles / of the outgoing feeder | 5 |
| Ambient conditions: |
| Protection class IP | IP54 |
| Further information: |
| Information- and Downloadcenter (Catalogs, Brochures,…) http://www.siemens.com/lowvoltage/catalogs |
| A&D Mall (Online ordering system) http://www.siemens.com/lowvoltage/mall |
| Service&Support (Manuals, Certificates, Characteristics, FAQs,...) http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/BVP:660869/all |
| |
| |
| |
| |
| last change: | 10/15/2008 |