| |
| General technical details: |
| Product-type designation | CD-L-1406-EE-L |
| Operating current | |
- for circuit 1 / at 50 Hz / for AC / rated value / maximum
| 40 A |
- for circuit 1 / at 60 Hz / for AC / rated value / maximum
| 40 A |
| Resistance against the impulse current / at 400 V / rated value | 10.6 kA |
| Short-time current resistance / at 400 V | |
- limited to 1 s / rated value
| 6.2 kA |
| Operating frequency / rated value | |
| | 50 Hz |
| | 60 Hz |
| Operating voltage / at 50 Hz / at AC / rated value / maximum | 400 V |
| Insulation voltage | |
| | 690 V |
| | 690 V |
| Number of circuits / in one busbar box | 1 |
| Number of poles | 7 |
| Mechanical design: |
| Conductor cross section that can be connected | |
| | 2.5 mm?…10 mm? |
| Position / of the infeed / on the busbar box | end |
| Type of fixing/fixation | wall / ceiling / floor |
| Material / of the busbar | copper |
| Length | 320 mm |
| Width | 58 mm |
| Height | 108 mm |
| Ambient conditions: |
| Protection class IP | IP55 |
| Further information: |
| Information- and Downloadcenter (Catalogs, Brochures,…) http://www.siemens.com/lowvoltage/catalogs |
| A&D Mall (Online ordering system) http://www.siemens.com/lowvoltage/mall |
| Service&Support (Manuals, Certificates, Characteristics, FAQs,...) http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/8PS1332-0DF40/all |
| |
| |
| |
| |
| last change: | 09/01/2008 |