| | CD-L-2256-3-1-L TRUNKING UNIT 2X25A 3M IP55 L4,L3,L2,L1,N,L5; PE(HOUSING); L4/L5 25A; 2X3 TAP-OFF POINTS PAINTED STEEL RAL 9016 |
| General technical details: |
| Product designation | trunking unit for busbar trunking system CD-L |
| Product-type designation | CD-L-2256-3-1-L |
| Operating current | |
- for circuit 1 / at 50 Hz / for AC / rated value / maximum
| 25 A |
- for circuit 1 / at 60 Hz / for AC / rated value / maximum
| 25 A |
- for circuit 2 / at 50 Hz / for AC / rated value / maximum
| 25 A |
- for circuit 2 / at 60 Hz / for AC / rated value / maximum
| 25 A |
| Resistance against the impulse current / at 400 V / rated value | 4.8 kA |
| Short-time current resistance / at 400 V | |
- limited to 1 s / rated value
| 3.1 kA |
| Operating frequency | |
| | 50 Hz…60 Hz |
| Operating voltage | |
- at 50 Hz / at AC / rated value / maximum
| 400 V |
- at 60 Hz / at AC / rated value / maximum
| 400 V |
| Insulation voltage | |
| | 690 V |
| | 690 V |
| Number of conductors | 14 |
| | 12 |
| Mechanical design: |
| Conductor cross section / of the (PE)N | 2.54 mm? |
| Type of fixing/fixation | wall / ceiling / floor |
| Width | 40 mm |
| Height | 58 mm |
| Color | white |
| Busbar: |
| Configuration of the busbars | L4,L3,L2,L1,N,L5 |
| Material / of the busbar | copper |
| Busway section: |
| Length / of the busbar box | 3 m |
| Built in orientation / of the busbar box | horizontal |
| Number of circuits / in one busbar box | 2 |
| Outgoing openings: |
| Outgoing point distance | 1 m |
| number of the outgoing points / maximum | 6 |
| Arrangement of the outgoing points | two-sided |
| Ambient conditions: |
| Protection class IP | IP55 |
| Further information: |
| Information- and Downloadcenter (Catalogs, Brochures,…) http://www.siemens.com/lowvoltage/catalogs |
| A&D Mall (Online ordering system) http://www.siemens.com/lowvoltage/mall |
| Service&Support (Manuals, Certificates, Characteristics, FAQs,...) http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/8PS1301-3JF25/all |
| |
| |
| |
| |
| last change: | 10/18/2008 |