| | SIMATIC RF200 READER RF260R; RS422-INTERFACE (3964R); IP 67, -25 UP TO +70 DGR/C; 75 X 75 X 40 MM; WITH INTEGRATED ANTENNA. |
| Wireless frequencies | |
| Operating frequency / rated value | 13.56 MHz |
| [nicht versorgt: TAK_ABR691_001_000] | |
| Range / maximum | 0.135 m |
| Transfer rate / with radio transmission / maximum | 26.5 kbit/s |
| Product property / multitag-capable | No |
| Transmission rate / at point-to-point connection / serial / maximum | 115.2 kbit/s |
| Transmission time / for user data | |
- for write access / per byte / typical
| 0.6 ms |
- for read access / per byte / typical
| 0.6 ms |
| Mechanical data | |
| Tightening torque / of screw for mounting the equipment / maximum | 1.5 N·m |
| Mounting distance / for metal surfaces / recommended / minimum | 0 mm |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Supply voltage / for DC | |
| | 24 V |
| | 20.4 V |
| | 28.8 V |
| Consumed current / At 24 V / with DC | |
| | 0.05 A |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | -20… +70 °C |
| | -25… +80 °C |
| | -25… +80 °C |
| Protection class IP | IP67 |
| Resistance against shock | 500 m/s² |
| Resistance against vibration | 200 m/s² |
| Design, dimensions and weight | |
| Width | 75 mm |
| Height | 41 mm |
| Depth | 75 mm |
| Net weight | 0.2 kg |
| Cable length | |
- for RS 422 interface / maximum
| 1000 m |
| Product properties, functions, components / general | |
| Product feature / [not supplied - silicon-free] | Yes |
| Standards, specifications, approvals | |
| Mean time between failures (MTBF) | 480 a |
| |
| letzte Änderung: | Mar 13, 2012 |