| | SIMATIC RF600 READ-WRITE UNIT RF620R FCC FOR UHF-FREQUENCIES IN USA / CANADA INTERFACE RS422 FOR TIA- INTEGRATION WITH INTEGRATED ANTENNA IP65, -25 UP TO +55 DGR/C MAXIMAL DISTANCE: 2M (WITHOUT ACCESSORIES) |
| Wireless frequencies | |
| Operating frequency | 902… 928 MHz |
| Equivalent isotropic radiated power / in accordance with FCC | 105… 1250 mW |
| [nicht versorgt: TAK_ABR691_001_000] | |
| Range / maximum | 4 m |
| Transfer rate / with radio transmission / maximum | 320 kbit/s |
| Product property / multitag-capable | Yes |
| Transmission rate / at point-to-point connection / serial / maximum | 115.2 kbit/s |
| Transmission time / for user data | |
- for write access / per byte / typical
| 6.3 ms |
- for read access / per byte / typical
| 1 ms |
| Mechanical data | |
| Mounting distance / for metal surfaces / recommended / minimum | 0 mm |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Supply voltage / for DC | |
| | 24 V |
| | 21.6 V |
| | 30 V |
| Consumed current / At 24 V / with DC | |
| | 0.395 A |
| | 0.47 A |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | -25… +55 °C |
| | -40… +85 °C |
| | -40… +85 °C |
| Protection class IP | IP65 |
| Resistance against shock | 500 m/s² |
| Resistance against vibration | 200 m/s² |
| Design, dimensions and weight | |
| Width | 193 mm |
| Height | 252 mm |
| Depth | 52 mm |
| Net weight | 1.85 kg |
| Cable length | |
- for RS 422 interface / maximum
| 100 m |
| Product properties, functions, components / general | |
| Product feature / [not supplied - silicon-free] | Yes |
| Standards, specifications, approvals | |
| Mean time between failures (MTBF) | 18 a |
| |
| letzte Änderung: | Mar 13, 2012 |