| | SIMATIC RF300 READER RF310R WITH IQ-SENSE INTERFACE IP 67, -25 TO +70 DGR/C, 55X75X30MM, MAX. DISTANCE: 30 MM (DEPENDING ON MDS) |
| Wireless frequencies | |
| Operating frequency / rated value | 13.56 MHz |
| [nicht versorgt: TAK_ABR691_001_000] | |
| Range / maximum | 0.035 m |
| Transfer rate / with radio transmission / maximum | 106 kbit/s |
| Product property / multitag-capable | No |
| Transmission rate / at point-to-point connection / serial / maximum | 500 kbit/s |
| Transmission time / for user data | |
- for write access / per byte / typical
| 25 ms |
- for read access / per byte / typical
| 20 ms |
| Mechanical data | |
| Mounting distance / for metal surfaces / recommended / minimum | 0 mm |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Supply voltage / for DC | |
| | 24 V |
| | 20.4 V |
| | 28.8 V |
| Consumed current / At 24 V / with DC | |
| | 0.04 A |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | -25… +70 °C |
| | -40… +85 °C |
| | -40… +85 °C |
| Protection class IP | IP67 |
| Resistance against shock | 500 m/s² |
| Resistance against vibration | 200 m/s² |
| Design, dimensions and weight | |
| Width | 55 mm |
| Height | 30 mm |
| Depth | 75 mm |
| Net weight | 0.2 kg |
| Standards, specifications, approvals | |
| Mean time between failures (MTBF) | 23 a |
| |
| letzte Änderung: | Mar 13, 2012 |