| | SIMATIC RF300 TRANSPONDER RF320T BUTTON, 20 BYTE EEPROM, IP 67, -25 TO +125 DEGR/C, D=27 MM X 4 MM MIN. ORDER QUANTITY 20 PCS |
| Wireless frequencies | |
| Operating frequency | |
| | 13.56 MHz |
| [nicht versorgt: TAK_ABR691_001_000] | |
| Range / maximum | 0.055 m |
| Transfer rate / with radio transmission / maximum | 106 kbit/s |
| Product property / multitag-capable | Yes |
| Product component / Buffer battery | No |
| [nicht versorgt: TAK_ABW145_001_000] | |
| Memory capacity / of user memory | 20 byte |
| Number of read cycles / at ambient temperature < 40 °C / maximum | 100000000000000 |
| Number of write cycles / at ambient temperature < 40 °C / maximum | 100000 |
| Data retention time / at ambient temperature < 40°C / at least | 10 a |
| Mechanical data | |
| Color | black |
| Mounting distance / for metal surfaces / recommended / minimum | 20 mm |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | -25 +125 °C |
| | -40 +150 °C |
| | -40 +150 °C |
| Resistance against shock | 1000 m/s² |
| Resistance against vibration | 200 m/s² |
| Design, dimensions and weight | |
| Height | 4 mm |
| Diameter | 27 mm |
| Net weight | 5 g |
| Product properties, functions, components / general | |
| Product feature / [not supplied - silicon-free] | Yes |
| Product property / suitable for printing | No |
| Standards, specifications, approvals | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1800 a |
| |
| letzte Änderung: | Mar 13, 2012 |