| | MOBY D WRITE/READ UNIT SLG D 12 WITH SERIAL INTERFACE RS232 FOR STANDARD PC WITH INTEGRATED ANTENNA, READ/ WRITE DISTANCE UP TO MAX. 150 MM (DEPENDING ON LABEL) |
| Wireless frequencies | |
| Operating frequency / rated value | 13.56 MHz |
| [nicht versorgt: TAK_ABR691_001_000] | |
| Range / maximum | 0.22 m |
| Transfer rate / with radio transmission / maximum | 26.5 kbit/s |
| Product property / multitag-capable | Yes |
| Transmission rate / at point-to-point connection / serial / maximum | 38.4 kbit/s |
| Transmission time / for user data | |
- for write access / per byte / typical
| 2.5 ms |
- for read access / per byte / typical
| 2.5 ms |
| Mechanical data | |
| Tightening torque / of screw for mounting the equipment / maximum | 2 N·m |
| Mounting distance / for metal surfaces / recommended / minimum | 0 mm |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Supply voltage / for DC | |
| | 24 V |
| | 20 V |
| | 30 V |
| Consumed current / At 24 V / with DC | |
| | 0.15 A |
| | 0.6 A |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | -25… +55 °C |
| | -25… +70 °C |
| | -25… +70 °C |
| Protection class IP | IP65 |
| Resistance against shock | 300 m/s² |
| Resistance against vibration | 15 m/s² |
| Design, dimensions and weight | |
| Width | 80 mm |
| Height | 40 mm |
| Depth | 160 mm |
| Net weight | 0.23 kg |
| Cable length | |
- with RS232 interface / maximum
| 30 m |
| Standards, specifications, approvals | |
| Mean time between failures (MTBF) | 23 a |
| |
| letzte Änderung: | Mar 13, 2012 |