| | MOBY D / RF300 ISO MOBILE DATA MEDIUM MDS D139 ACCORDING TO ISO 15693 FOR EXTENDED TEMPERATURE RANGE +200 DGR, 112 BYTE EEPROM, IP 68 85 X 15 MM (DXH); (10 PCS PER PACK) |
| Wireless frequencies | |
| Operating frequency | |
| | 13.56 MHz |
| [nicht versorgt: TAK_ABR691_001_000] | |
| Range / maximum | 0.6 m |
| Transfer rate / with radio transmission / maximum | 26.5 kbit/s |
| Product property / multitag-capable | Yes |
| Product component / Buffer battery | No |
| [nicht versorgt: TAK_ABW145_001_000] | |
| Memory capacity / of user memory | 112 byte |
| Number of read cycles / at ambient temperature < 40 °C / maximum | 100000000000000 |
| Number of write cycles / at ambient temperature < 40 °C / maximum | 1000000 |
| Data retention time / at ambient temperature < 40°C / at least | 10 a |
| Mechanical data | |
| Color | black |
| Tightening torque / of screw for mounting the equipment / maximum | 1.5 N·m |
| Mounting distance / for metal surfaces / recommended / minimum | 30 mm |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | -25 +220 °C |
| | -40 +100 °C |
| | -40 +100 °C |
| Resistance against shock | 500 m/s² |
| Resistance against vibration | 200 m/s² |
| Design, dimensions and weight | |
| Height | 15 mm |
| Diameter | 85 mm |
| Net weight | 50 g |
| Product properties, functions, components / general | |
| Product feature / [not supplied - silicon-free] | Yes |
| Product property / suitable for printing | No |
| Standards, specifications, approvals | |
| Mean time between failures (MTBF) | 228 a |
| |
| letzte Änderung: | Mar 13, 2012 |