| | RFID PROFINET- / ETHERNET- CONNECTING BLOCK PUSH-PULL RJ45 FOR RF180C, RF182C |
| Transmission rate | |
| Transmission rate | |
| | 10... 100 Mbit/s |
| Mechanical data | |
| Tightening torque / of screw for mounting the equipment / maximum | 1 N·m |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Supply voltage / for DC | |
| | 24 V |
| | 20 V |
| | 30 V |
| Continuous current / for loop-through to further bus nodes / with DC / maximum | 12 A |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | 0… 60 °C |
| | -40… +70 °C |
| | -40… +70 °C |
| Resistance against shock | 300 m/s² |
| Resistance against vibration | 100 m/s² |
| Design, dimensions and weight | |
| Width | 60 mm |
| Height | 70 mm |
| Depth | 85 mm |
| Net weight | 0.12 kg |
| Standards, specifications, approvals | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1100 a |
| |
| letzte Änderung: | Mar 13, 2012 |