| | RFID COMMUNICATION MODULE RF180C FOR PROFINET; 2 READERS CONNECTABLE; WITHOUT CONNECTING BLOCK FOR PROFINET |
| Transmission rate | |
| Transmission rate | |
| | 10… 100 Mbit/s |
- at point-to-point connection / serial / maximum
| 115.2 kbit/s |
| Interfaces | |
| Number of readers / connectable | 2 |
| Mechanical data | |
| Tightening torque / of screw for mounting the equipment / maximum | 3 N·m |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Supply voltage / for DC | |
| | 24 V |
| | 20 V |
| | 30 V |
| Current consumed / at 24 V / with DC | |
- without connected devices / typical
| 0.1 A |
- including connected devices / maximum
| 1.1 A |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | 0… 60 °C |
| | -40… +70 °C |
| | -40… +70 °C |
| Resistance against shock | 300 m/s² |
| Resistance against vibration | 100 m/s² |
| Design, dimensions and weight | |
| Width | 60 mm |
| Height | 30 mm |
| Depth | 210 mm |
| Net weight | 0.21 kg |
| Cable length / for RS 422 interface / maximum | 1000 m |
| Product properties, functions, components / general | |
| Product function | |
| | No |
- transponder file handler can be addressed
| Yes |
| Protocol / will be supported | |
| | Yes |
| | Yes |
| | No |
| | No |
| Standards, specifications, approvals | |
| Mean time between failures (MTBF) | 121 a |
| |
| letzte Änderung: | Mar 13, 2012 |