| | SIMATIC RF300 HANDHELD TERMINAL RF310M, RF300 UND ISO15693 BASIC UNIT PSION WA PRO G2 WITH INTEGR. RFID-READ-/WRITE- UNIT AND USER SOFTWARE OPERATING SYSTEM WIN CE V5.0 |
| Wireless frequencies | |
| Operating frequency | |
| | 13.56 MHz |
| [nicht versorgt: TAK_ABR691_001_000] | |
| Transfer rate / with radio transmission / maximum | 106 kbit/s |
| Product property / multitag-capable | No |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Battery capacity | 3 A·h |
| Operating period / [nicht versorgt - mit Standard-Akku] / [nicht versorgt - typisch] | 8 h |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | -20 +50 °C |
| | -40 +60 °C |
| Protection class IP | IP54 |
| Height of fall / maximum | 1.5 m |
| Design, dimensions and weight | |
| Width | 92 mm |
| Height | 265 mm |
| Depth | 42 mm |
| Net weight | 0.6 kg |
| Product properties, functions, components / general | |
| Memory capacity | |
| | 256 Mibyte |
- of data and program memory
| 1000 Mibyte |
- of the data memory / can be used/available
| 900 Mibyte |
| Standards, specifications, approvals | |
| Mean time between failures (MTBF) | 55 a |
| |
| letzte Änderung: | Mar 13, 2012 |