| | MOBY D / RF300 ISO MOBILE DATA MEMORY MDS D200 (ISO CARD SPECIAL VERSION), 256 BYTE (USER MEMORY) IP 67, -20 UP TO +60 DGR/C, 85 X 54 MM |
| Wireless frequencies | |
| Operating frequency | |
| | 13.56 MHz |
| [nicht versorgt: TAK_ABR691_001_000] | |
| Range / maximum | 0.45 m |
| Transfer rate / with radio transmission / maximum | 26.5 kbit/s |
| Product property / multitag-capable | Yes |
| Product component / Buffer battery | No |
| [nicht versorgt: TAK_ABW145_001_000] | |
| Memory capacity / of user memory | 256 byte |
| Number of read cycles / at ambient temperature < 40 °C / maximum | 100000000000000 |
| Number of write cycles / at ambient temperature < 40 °C / maximum | 1000000 |
| Data retention time / at ambient temperature < 40°C / at least | 10 a |
| Mechanical data | |
| Color | white |
| Mounting distance / for metal surfaces / recommended / minimum | 25 mm |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | -25 +60 °C |
| | -25 +60 °C |
| | -25 +60 °C |
| Protection class IP | IP67 |
| Design, dimensions and weight | |
| Width | 54 mm |
| Height | 0.8 mm |
| Depth | 85.6 mm |
| Net weight | 5 g |
| Product properties, functions, components / general | |
| Product property / suitable for printing | Yes |
| Standards, specifications, approvals | |
| Mean time between failures (MTBF) | 228 a |
| |
| letzte Änderung: | Mar 13, 2012 |