| | SIMATIC RF600 READ-WRITE UNIT RF670R ETSI FOR UHF-FREQUENCIES IN EUROPE; INTERFACES: ETHERNET, 4 ANTENNAS, 4 DIG. INPUTS / 4 DIG. OUTPUTS, 24 V DC; IP65, -25 UP TO +55 DGR/C; MAX. DISTANCE: UP TO 5 M; W/O ACCESSORY |
| Wireless frequencies | |
| Operating frequency | 865… 868 MHz |
| Effective radiated power / in accordance with ETSI | 100… 2000 mW |
| [nicht versorgt: TAK_ABR691_001_000] | |
| Range / maximum | 8 m |
| Transfer rate / with radio transmission / maximum | 320 kbit/s |
| Product property / multitag-capable | Yes |
| Transmission time / for user data | |
- for write access / per byte / typical
| 6.3 ms |
- for read access / per byte / typical
| 1 ms |
| Interfaces | |
| Number of external antennas | 4 |
| Number of digital inputs | 4 |
| Number of digital outputs | 4 |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Supply voltage | |
| | 24 V |
| | 20… 30 V |
| Consumed current / At 24 V / with DC | |
| | 0.45 A |
| | 2 A |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | -25… +55 °C |
| | -40… +85 °C |
| | -40… +85 °C |
| Protection class IP | IP65 |
| Resistance against shock | 500 m/s² |
| Resistance against vibration | 200 m/s² |
| Design, dimensions and weight | |
| Width | 193 mm |
| Height | 252 mm |
| Depth | 52 mm |
| Net weight | 1.8 kg |
| Cable length | |
| | |
| | 3 m |
| | 20 m |
| Product properties, functions, components / general | |
| Product feature / [not supplied - silicon-free] | Yes |
| Standards, specifications, approvals | |
| Mean time between failures (MTBF) | 14 a |
| |
| letzte Änderung: | Mar 13, 2012 |