| Product-type designation | SCALANCE XR324-4M POE |
| | SCALANCE XR324-4M POE; MANAGED IE SWITCH, 19" RACK; POWER SUPPLY DC 24V; PORTS FRONT SIDE; 8 X 10/100/1000MBIT/S FOR RJ45 PORTS ELECTRICAL WITH POE; 8 X 10/100/1000MBIT/S FOR RJ45 PORTS ELECTRICAL W/O POE; 4 X 10/100/1000MBIT/S 2-PORT MEDIA MODULES, ELECTRICAL OR OPTICAL; LED DIAGNOSIS; FAULT SIGNAL CONTACT; SELECT / SET BUTTON; PROFINET IO DEVICE; |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / 1 | 10 Mbit/s |
| Transfer rate / 2 | 100 Mbit/s |
| Transfer rate / 3 | 1000 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical/optical connections / for network components or terminal equipment / maximum | 24 |
| Number of electrical connections | |
- for network components and terminal equipment
| 16 |
- for Power-over-Ethernet / for network components or terminal equipment
| 8 |
| | 1 |
| | 1 |
| | 4 |
| | 1 |
- for redundant power supply
| 1 |
| Design of electrical connection | |
- for network components and terminal equipment
| RJ45 port |
- for Power-over-Ethernet / for network components or terminal equipment
| RJ45 port |
| | RJ11 port |
| | 2-pole terminal block |
| | 4-pole terminal block |
| Design of optical interface / for optical waveguide | |
| | Dependent on selected media modules |
| | Dependent on selected media modules |
| design of the removable storage / C-PLUG | Yes |
| Inputs/outputs | |
| Operating voltage / of signaling contacts / at DC / rated value | 24 V |
| Operating current / of signaling contacts / at DC / maximum | 0.1 A |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Type of supply voltage / redundant power supply unit | No |
| Type of voltage / of supply voltage | DC |
| Supply voltage | |
| | 24 V |
| | 19.2… 28.8 V |
| Product component / fusing at power supply input | Yes |
| Type of fusing / at input for supply voltage | F 5 A / 250 V |
| Consumed current / maximum | 4.2 A |
| Power loss | |
| | 46 W |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | -40… +60 °C |
| | -40… +70 °C |
| | -40… +70 °C |
| | If the device is installed in the vertical position, the maximum operating temperature is reduced to 60 °C. |
| Relative humidity | |
- at 25 °C / without condensation / during operating / maximum
| 95 % |
| Protection class IP | IP20 |
| Design, dimensions and weight | |
| Design | 19" rack |
| Width | 449 mm |
| Height | 43.6 mm |
| Depth | 305 mm |
| Net weight | 6.8 kg |
| Type of mounting | |
| | Yes |
| | No |
| | No |
| | No |
| Type of mounting | When used in shipbuilding, the device must be secured in the 19" rack at four points |
| Product properties, functions, components / general | |
| Cascading in the case of a redundant ring / at reconfiguration time of <\~0.3\~s | 50 |
| Cascading in cases of star structuring | Any (depending only on signal propagation time) |
| Product function | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
- Configuration with STEP 7
| Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Protocol / is supported | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Назад в раздел
|