| | COMMUNICATIONSPROCESSOR CP443-1 FOR CONNECTION OF SIMATIC S7-400 W. IND. ETHERN.,ISO/TCP/IP AND UDP S7 COMM.,FETCH/WRITE, DIAGNOST. EXPANSIONS, SEND/RECEIVE, WITH AND W/O RFC 1006, MULTICAST, NTP, INITIALIZING THROUGH LAN ACCESS PROTECTION USING IP-ACCESS LIST, 10/100 MBIT |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / at the interface 1 | 10… 100 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical connections / at interface 1 / in accordance with Industrial Ethernet | 1 |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Type of voltage / of supply voltage | DC |
| Power supply / 1 / from backplane bus | 5 V |
| Relative symmetrical tolerance / [nicht versorgt - bei 5 V] / [nicht versorgt - bei DC] | 5 % |
| Consumed current / from backplane bus / at 5 V / for DC / [nicht versorgt - typisch] | 1.4 A |
| Resistive loss | 8.6 W |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | 0… 60 °C |
| | -40… +70 °C |
| | -40… +70 °C |
| Relative humidity | |
- at 25 °C / without condensation / during operating / maximum
| 95 % |
| Protection class IP | IP20 |
| Design, dimensions and weight | |
| Width | 25 mm |
| Height | 290 mm |
| Depth | 210 mm |
| Net weight | 0.7 kg |
| Product properties, functions, components / general | |
| Number of modules | |
| | 14 |
| Performance data / open communication | |
| Number of possible connections / for open communication / by means of SEND/RECEIVE blocks / maximum | 64 |
| Data volume | |
- as user data per ISO connection / for open communication / by means of SEND/RECEIVE blocks / maximum
| 8 Kibyte |
- as user data per ISO on TCP connection / for open communication / by means of SEND/RECEIVE blocks / maximum
| 8 Kibyte |
- as user data per TCP connection / for open communication / by means of SEND/RECEIVE blocks / maximum
| 8 Kibyte |
- as user data per UDP connection / for open IE communication / by means of SEND/RECEIVE blocks / maximum
| 2 Kibyte |
| Performance data / S7 communication | |
| Number of possible connections / [nicht versorgt - f?r S7-Kommunikation] | |
- [nicht versorgt - maximal]
| 48 |
| Performance data / multi-protocol mode | |
| Number of active connections / [nicht versorgt - bei Multiprotokollbetrieb] | 64 |
| Product functions / management, configuration | |
| Product function / MIB support | No |
| Protocol / is supported | |
| | No |
| | No |
| Product functions / Diagnosis | |
| Product function / Web-based diagnostics | No |
| Product functions / switch | |
| Product feature / switch | No |
| Product functions / Redundancy | |
| Product function | |
| | No |
| Product functions / Security | |
| Product function | |
| | No |
- switchoff of non-required services
| No |
- blocking of communication via physical ports
| No |
- log file for unauthorized access
| No |
| Product functions / Time | |
| Product function | |
| | Yes |
- pass on time synchronization
| No |
| Protocol / is supported / NTP | Yes |
| |
| letzte ?nderung: | Feb 28, 2012 |