| SIMATIC NET, CP 443-1 IT COMMUNICATIONS PROCESSOR FOR CONNECTION OF SIMATIC S7-400 W. INDUSTR. ETHERNET VIA ISO AND TCP/IP, S7 COMM., FETCH/WRITE, SEND/RECEIVE, E-MAIL AND WWW 10/100 MBIT |
| Transmission rate | |
| Transfer rate | |
| | 10… 100 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical connections | |
- at interface 1 / in accordance with Industrial Ethernet
| 1 |
| design of the removable storage / C-PLUG | No |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Type of voltage / of supply voltage | DC |
| Power supply / 1 / from backplane bus | 5 V |
| Relative symmetrical tolerance / [nicht versorgt - bei 5 V] / [nicht versorgt - bei DC] | 5 % |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | 0… 60 °C |
| | -40… +70 °C |
| | -40… +70 °C |
| Relative humidity | |
- at 25 °C / without condensation / during operating / maximum
| 95 % |
| Protection class IP | IP20 |
| Design, dimensions and weight | |
| Width | 25 mm |
| Height | 290 mm |
| Depth | 210 mm |
| Net weight | 0.7 kg |
| Performance data / open communication | |
| Number of possible connections / for open communication / by means of SEND/RECEIVE blocks / maximum | 64 |
| Data volume | |
- as user data per ISO connection / for open communication / by means of SEND/RECEIVE blocks / maximum
| 8 Kibyte |
- as user data per ISO on TCP connection / for open communication / by means of SEND/RECEIVE blocks / maximum
| 8 Kibyte |
- as user data per TCP connection / for open communication / by means of SEND/RECEIVE blocks / maximum
| 8 Kibyte |
- as user data per UDP connection / for open IE communication / by means of SEND/RECEIVE blocks / maximum
| 2 Kibyte |
| Product functions / management, configuration | |
| Product function / MIB support | No |
| Protocol / is supported | |
| | No |
| | No |
| Product functions / Diagnosis | |
| Product function / Web-based diagnostics | Yes |
| Product functions / switch | |
| Product feature / switch | No |
| Product functions / Redundancy | |
| Product function | |
| | No |
| Product functions / Security | |
| Product function | |
- password protection for Web applications
| No |
| | No |
- ACL - IP-based for PLC/routing
| No |
- switchoff of non-required services
| No |
- blocking of communication via physical ports
| No |
- log file for unauthorized access
| No |
| Product functions / Time | |
| Product function | |
- pass on time synchronization
| No |
| Protocol / is supported / NTP | Yes |
| |
| letzte ?nderung: | Feb 2, 2012 |