| | KOMMUNIKATIONSPROZESSOR CP343-1 ERPC FOR CONNECTING SIMATIC S7-300 CPU TO INDUSTRIAL ETHERNET AND TO VARIOUS DATABASES. FUNCTIONS: TCP/UDP, S7-COMM, OPEN COMM. WITH AND WITHOUT RFC 1006, MULTICAST, WEBSERVER, TIME VIA SIMATIC PROCESS OR NTP, ACCESS PROTECTION VIA IP-ACCESS LIST, SNMP, DHCP, C-PLUG, GIGABIT-SS 1X RJ45 (10/100/1000 MBIT); |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / at the interface 1 | 10… 1000 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical connections | |
- at interface 1 / in accordance with Industrial Ethernet
| 1 |
| | 1 |
| design of the removable storage / C-PLUG | Yes |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Type of voltage / of supply voltage | DC |
| Supply voltage | |
| | 5 V |
| | 24 V |
| Relative positive tolerance / at 24 V / with DC | 20 % |
| Relative negative tolerance / at 24 V / with DC | 15 % |
| Consumed current | |
- from backplane bus / at 5 V / for DC / [nicht versorgt - typisch]
| 0.3 A |
- [nicht versorgt - aus externer Versorgungsspannung] / [nicht versorgt - bei 24 V] / [nicht versorgt - bei DC]
| |
- [nicht versorgt - typisch]
| 0.16 A |
| | 0.6 A |
| Resistive loss | 14.7 W |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | -40… +70 °C |
| | -40… +70 °C |
| Relative humidity / at 25 °C / without condensation / during operating / maximum | 95 % |
| Protection class IP | IP20 |
| Design, dimensions and weight | |
| Width | 80 mm |
| Height | 125 mm |
| Depth | 120 mm |
| Net weight | 0.8 kg |
| Performance data / open communication | |
| Number of possible connections / for open communication / by means of SEND/RECEIVE blocks / maximum | 8 |
| Data volume | |
- as user data per ISO on TCP connection / for open communication / by means of SEND/RECEIVE blocks / maximum
| 8 Kibyte |
- as user data per TCP connection / for open communication / by means of SEND/RECEIVE blocks / maximum
| 8 Kibyte |
- as user data per UDP connection / for open IE communication / by means of SEND/RECEIVE blocks / maximum
| 2 Kibyte |
| Number of Multicast stations | 8 |
| Performance data / S7 communication | |
| Number of possible connections / [nicht versorgt - f?r S7-Kommunikation] | |
- [nicht versorgt - maximal]
| 8 |
| Performance data / multi-protocol mode | |
| Number of active connections / [nicht versorgt - bei Multiprotokollbetrieb] | 32 |
| Performance data / ERPC functions | |
| Number of possible connections / for communication with ERP or MES stations / maximum | 8 |
| Number of possible logical triggers / per CP / maximum | 8 |
| Number of configurable ERPC symbols for database access | |
| | 2000 |
- per logical trigger / maximum
| 255 |
| Data volume / as user data and header information per logical trigger | 8 Kibyte |
| Product functions / management, configuration | |
| Product function / MIB support | Yes |
| Protocol / is supported | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Identification & maintenance | |
- I&M0 - device-specific information
| Yes |
- I&M1 - plant identification/location name
| Yes |
| Product functions / Diagnosis | |
| Product function / Web-based diagnostics | Yes |
| Product functions / Redundancy | |
| Product function / Ring redundancy | No |
| Product functions / Security | |
| Product function | |
| | Yes |
- switchoff of non-required services
| Yes |
- blocking of communication via physical ports
| Yes |
- log file for unauthorized access
| No |
| Product functions / Time | |
| Product function | |
| | Yes |
- pass on time synchronization
| Yes |
| Protocol / is supported / NTP | Yes |
| |
| letzte ?nderung: | Feb 6, 2012 |