| Product-type designation | |
| | COMMUNICATION PROCESSOR CP 1242-7 FOR CONNECTION OF SIMATIC S7-1200 TO GSM/GPRS NET PLEASE NOTE NATIONAL APPROVALS |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / with GPRS transmission | |
| | 43 kbit/s |
| | 86 kbit/s |
| [nicht versorgt: TAK_ABU303_001_000] | |
| Type of mobile wireless service | |
| | |
| | Yes |
| | Yes |
| Type of mobile wireless network / is supported | |
| | Yes |
| | No |
| Operatng frequency | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Transmit power | |
- at operating frequency 850 MHz
| 2 W |
- at operating frequency 900 MHz
| 2 W |
- at operating frequency 1800 MHz
| 1 W |
- at operating frequency 1900 MHz
| 1 W |
| Interfaces | |
| Number of electrical connections | |
| | 1 |
| | 1 |
| Number of slots / for SIM cards | 1 |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Type of voltage / of supply voltage | DC |
| Supply voltage / external | 24 V |
| Relative positive tolerance / at 24 V / with DC | 20 % |
| Relative negative tolerance / at 24 V / with DC | 20 % |
| Consumed current / [nicht versorgt - aus externer Versorgungsspannung] / [nicht versorgt - bei 24 V] / [nicht versorgt - bei DC] | |
- [nicht versorgt - typisch]
| 0.1 A |
| | 0.22 A |
| Resistive loss | 2.4 W |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
- for vertical installation / during operating phase
| 0… 45 °C |
- for horizontal installation / during operating phase
| 0… 55 °C |
| | -40… +70 °C |
| | -40… +70 °C |
| Relative humidity / at 25 °C / without condensation / during operating / maximum | 95 % |
| Protection class IP | IP20 |
| Design, dimensions and weight | |
| Width | 30 mm |
| Height | 100 mm |
| Depth | 75 mm |
| Net weight | 0.133 kg |
| Product properties, functions, components / general | |
| Number of units / per CPU / maximum | 3 |
| Performance data | |
| Number of possible connections / for open communication / by means of TC blocks / maximum | 5 |
| Data volume / as user data per polling / maximum | 1024 byte |
| [nicht versorgt: TAK_ABU304_001_000] | |
| Protocol / is supported | |
| | No |
| | No |
| Product function / data buffering if connection is aborted | Yes |
| Data volume / as user data per station / in telecontrol mode / maximum | 2048 byte |
| [nicht versorgt: TAK_ABU305_001_000] | |
| Diagnostic function / online diagnostics with SIMATIC STEP 7 | Yes |
| Product function | |
- program download with SIMATIC STEP 7
| Yes |
| | No |
| Product functions / Security | |
| Product function | |
- password protection for teleservice access
| Yes |
- encrypted data transmission
| Yes |
| Product functions / Time | |
| Protocol / is supported / NTP | Yes |
| |
| letzte ?nderung: | Feb 6, 2012 |