| Product-type designation | |
| | COMMUNICATION MODULE CM 1242-5; FOR CONNECTION OF SIMATIC S7-1200 TO PROFIBUS AS DP SLAVE MODULE |
| Transmission rate | |
| Transmission rate / at interface 1 / in accordance with PROFIBUS | 9.6 kbit/s… 12 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical connections | |
- at interface 1 / in accordance with PROFIBUS
| 1 |
| | 0 |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Type of voltage / of supply voltage | DC |
| Supply voltage | |
| | 5 V |
| Consumed current | |
- from backplane bus / at 5 V / for DC / [nicht versorgt - typisch]
| 0.15 A |
| Resistive loss | 0.75 W |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
- for vertical installation / during operating phase
| 0… 45 °C |
- for horizontal installation / during operating phase
| 0… 55 °C |
| | -40… +70 °C |
| | -40… +70 °C |
| Relative humidity / at 25 °C / without condensation / during operating / maximum | 95 % |
| Protection class IP | IP20 |
| Design, dimensions and weight | |
| Width | 30 mm |
| Height | 100 mm |
| Depth | 75 mm |
| Net weight | 0.115 kg |
| Product properties, functions, components / general | |
| Number of modules | |
| | 3 |
| Performance data | |
| Performance data / PROFIBUS DP | |
| Service / [nicht versorgt - als DP-Slave] | |
| | Yes |
| | Yes |
| Amount of data | |
- of the address area of the inputs / [nicht versorgt - als DP-Slave] / [nicht versorgt - gesamt]
| 240 byte |
- of the address area of the outputs / [nicht versorgt - als DP-Slave] / [nicht versorgt - gesamt]
| 240 byte |
| |
| letzte ?nderung: | Feb 6, 2012 |