| Product type designation | MM992-4SFP |
| | SCALANCE X ACCESSORIES; MEDIA MODULE MM992-4SFP; 4 X 100/1000MBIT/S FOR SFP PLUG TRANSCEIVER |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / 1 | 100 Mbit/s |
| Transfer rate / 2 | 1000 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical/optical connections / for network components or terminal equipment / maximum | 4 |
| Number of optical interfaces / for optical waveguide | |
| | 4 |
| Design of optical interface / for optical waveguide | |
| | SFP slot |
| | SFP slot |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | 0 °C… 60 °C |
| | -40 °C 70 °C |
| | -40 °C 70 °C |
| Relative humidity / at 25 °C / without condensation / during operating / maximum | 95 % |
| Protection class IP | IP20 |
| Design, dimensions and weight | |
| Design | Media module |
| Width | 120.3 mm |
| Height | 22.3 mm |
| Depth | 275.5 mm |
| Net weight | 0.3 kg |
| Type of mounting / Installation in media module slot | Yes |
| Standards, specifications, approvals | |
| Standard | |
- for safety / of CSA and UL
| UL 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-3 |
| | EN 61000-6-4 (Class A) |
- for interference immunity
| EN 61000-6-2 |
| Verification of suitability | EN 61000-6-2, EN 61000-6-6 |
| | Yes |
| | Yes |
| |
| letzte ?nderung: | Oct 1, 2011 |