| Product-type designation | MM992-2CUC |
| | SCALANCE X ACCESSORY, MEDIA MODULE MM992-2CUC, 2 X 1000MBIT/S RJ45-PORTS, ELECTRICAL; WITH SLEEVE |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / 1 | 10 Mbit/s |
| Transfer rate / 2 | 100 Mbit/s |
| Transfer rate / 3 | 1000 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical/optical connections / for network components or terminal equipment / maximum | 2 |
| Number of electrical connections | |
- for network components and terminal equipment
| 2 |
| Design of electrical connection | |
- for network components and terminal equipment
| RJ45 port |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | 0… 70 °C |
| | 0… 70 °C |
| | 0… 70 °C |
| Relative humidity / at 25 °C / without condensation / during operating / maximum | 95 % |
| Protection class IP | IP20 |
| Design, dimensions and weight | |
| Design | Media module with support collar |
| Width | 60 mm |
| Height | 22 mm |
| Depth | 100 mm |
| Net weight | 0.08 kg |
| Type of mounting | |
- Installation in media module slot
| Yes |
| Standards, specifications, approvals | |
| Standard | |
| | FM3611: Class 1, Division 2, Group A, B, C, D / T4, Class 1, Zone 2, Group IIC, T4 |
| | EN 60079-0 : 2006, EN 60079-15: 2005, II 3 G Ex nA II T4 KEMA 07 ATEX 0145X |
- for safety / of CSA and UL
| UL 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1 |
- for hazardous area / of CSA and UL
| UL 1604 and UL 2279-15 (Hazardous Location), CSA C22.2 No. 213-M1987, Class 1 / Division 2 / Group A, B, C, D / T4, Class 1 / Zone 2 / Group IIC / T4 |
| | EN 61000-6-4:2007 (Class A) |
- for interference immunity
| EN 61000-6-2:2005 |
| Verification of suitability | EN 61000-6-2:2005, EN 61000-6-4:2007 |
| | Yes |
| | Yes |
| |
| letzte ?nderung: | Feb 15, 2012 |