| Product type designation | SFP992-1ELH |
| | SCALANCE X ACCESSORY, SFP992-1ELH 1 X 1000MBIT/S LC-PORT, OPTICAL SINGLEMODE GLASS UP TO MAX. 120 KM |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / 1 | 1000 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical/optical connections / for network components or terminal equipment / maximum | 1 |
| Number of optical interfaces / for optical waveguide | |
| | 1 |
| Connectable optical power relative to 1 mW | |
- of the transmitter output
| 0… 5 dB |
- of the receiver input / maximum
| -8 dB |
| Optical sensitivity relative to 1 mW / of the receiver input / minimum | -32 dB |
| Attenuation / of fiber-optic cable transmission link / minimum necessary | 8 dB |
| Range / at the optical interface / depending on the optical fiber used | 37… 120 km |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | -40… +85 °C |
| | -40… +85 °C |
| | -40… +85 °C |
| Relative humidity / at 25 °C / without condensation / during operating / maximum | 95 % |
| Protection class IP | IP20 |
| Design, dimensions and weight | |
| Design | SFP module |
| Width | 13.7 mm |
| Height | 11.9 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Net weight | 0.01 kg |
| Type of mounting | |
- Installation in media module slot
| No |
| Standards, specifications, approvals | |
| Standard | |
| | FM3611: Class 1, Division 2, Group A, B, C, D / T4, Class 1, Zone 2, Group IIC, T4 |
| | EN 60079-0 : 2006, EN 60079-15: 2005, II 3 G Ex nA II T4 KEMA 07 ATEX 0145X |
- for safety / of CSA and UL
| UL 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1-03 |
| | EN 61000-6-4:2007 (Class A) |
- for interference immunity
| EN 61000-6-2:2005 |
| Verification of suitability | EN 61000-6-2:2005, EN 61000-6-4:2007 |
| | Yes |
| | Yes |
| |
| letzte ?nderung: | Dec 26, 2011 |