| | SCALANCE S 613 MODULE, FOR PROTECTION OF DEVICES AND NETWORKS IN AUTOMATION AND PROTECTION OF INDUSTRIAL COMMUNICATION VIA VPN (MAX. 64 UNITS) AND FIREWALL |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / 1 | 10 Mbit/s |
| Transfer rate / 2 | 100 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical/optical connections / for network components or terminal equipment / maximum | 2 |
| Number of electrical connections | |
| | 1 |
| | 1 |
| | 1 |
| | 1 |
- for redundant power supply
| 1 |
| design of the removable storage / C-PLUG | Yes |
| Inputs/outputs | |
| Operating voltage / of signaling contacts / at DC / rated value | 24 V |
| Operating current / of signaling contacts / at DC / maximum | 0.1 A |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Type of voltage / of supply voltage | DC |
| Supply voltage / external | 24 V |
| | 20.4 V |
| | 28.8 V |
| Consumed current / maximum | 0.25 A |
| Product component / fusing at power supply input | Yes |
| Active power loss / at 24V / for DC / typical | 3.84 W |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | -20 °C… 70 °C |
| | -40 °C… 80 °C |
| | -40 °C… 80 °C |
| Relative humidity / at 25 °C / without condensation / during operating / maximum | 95 % |
| Protection class IP | IP30 |
| Design, dimensions and weight | |
| Width | 60 mm |
| Height | 125 mm |
| Depth | 124 mm |
| Net weight | 0.78 kg |
| Type of mounting | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Product functions / Diagnosis | |
| Product function | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Product functions / DHCP | |
| Product function / DHCP server - internal network | Yes |
| Product functions / Routing | |
| Product function / static IP routing | Yes |
| Product functions / Security | |
| Number of possible connections | 128 |
| [nicht versorgt: PMD_ABU844_001_000] | |
| | 64 |
| Product function | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Product functions / Time | |
| Product function / pass on time synchronization | Yes |
| Protocol / is supported / NTP | Yes |
| Product component / Hardware real-time clock | Yes |
| Product property / battery-backed hardware real-time clock | Yes |
| Standards, specifications, approvals | |
| Verification of suitability | |
| | Yes |
| | Yes |
| Marine classification association | |
- American Bureau of Shipping Europe Ltd. (ABS)
| Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
- Lloyds Register of Shipping (LRS)
| Yes |
| | Yes |
- Polski Rejestr Statkow (PRS)
| Yes |
| Accessories | |
| Product expansion / optional / C-PLUG | Yes |
| |
| letzte ?nderung: | Oct 31, 2011 |