| Product type designation | EM496-4 |
| | SCALANCE X-400 ACCESSORIES, EXTENDER MODULE EM496-4, 4 X MEDIA MODULE SLOTS 100 MBIT/S, WITH PROT. COVERS CV490 |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / 1 | 100 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical/optical connections / for network components or terminal equipment / maximum | 8 |
| Number of electrical connections | |
| | 4 |
| Design of optical interface / for optical waveguide | |
| | Dependent on selected media modules |
| | Dependent on selected media modules |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | -40… +70 °C |
| | -40… +80 °C |
| | -40… +80 °C |
| Relative humidity / at 25 °C / without condensation / during operating / maximum | 95 % |
| Protection class IP | IP20 |
| Design, dimensions and weight | |
| Design | Extender module |
| Width | 112.4 mm |
| Height | 154 mm |
| Depth | 145 mm |
| Net weight | 0.98 kg |
| Type of mounting | |
- Installation in media module slot
| Yes |
| Standards, specifications, approvals | |
| Standard | |
| | FM3611: Class 1, Division 2, Group A, B, C, D / T4, Class 1, Zone 2, Group IIC, T4 |
| | EN 60079-0 : 2006, EN 60079-15: 2005, II 3 G Ex nA IIT4, KEMA 07 ATEX 0145 X |
- for safety / of CSA and UL
| UL 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1-03 |
- for hazardous area / of CSA and UL
| UL 1604 and UL 2279-15 (Hazardous Location), Class 1 / Division 2 / Group A, B, C, D / T4, Class 1 / Zone 2 / Group IIC / T4 |
| | EN 61000-6-4:2001 (Class A) |
- for interference immunity
| EN 61000-6-2:2001 |
| Verification of suitability | EN 61000-6-2:2001, EN 61000-6-4:2001 |
| | Yes |
| | Yes |
| Marine classification association | |
- American Bureau of Shipping Europe Ltd. (ABS)
| Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
- Lloyds Register of Shipping (LRS)
| Yes |
| | Yes |
| |
| letzte ?nderung: | Dec 26, 2011 |