| Product type designation | MM492-2LD |
| | SCALANCE X-400 ACCESSORIES, MEDIA MODULE MM492-2LD, 2 X 1 GBIT/S SINGLE MODE SC, HOT SWAPABLE, INSCRIPTION FIELD |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / 1 | 1000 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical/optical connections / for network components or terminal equipment / maximum | 2 |
| Number of optical interfaces / for optical waveguide | |
| | 2 |
| Design of optical interface / for optical waveguide | |
| | SC port (singlemode up to 10 km) |
| Connectable optical power relative to 1 mW | |
- of the transmitter output
| -9.5… -3 dB |
- of the receiver input / maximum
| -3 dB |
| Optical sensitivity relative to 1 mW / of the receiver input / minimum | -21 dB |
| Attenuation / of fiber-optic cable transmission link / minimum necessary | 0 dB |
| Range / at the optical interface / depending on the optical fiber used | 0… 10 km |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | -40… +70 °C |
| | -40… +80 °C |
| | -40… +80 °C |
| Relative humidity / at 25 °C / without condensation / during operating / maximum | 95 % |
| Protection class IP | IP20 |
| Design, dimensions and weight | |
| Design | Media module |
| Width | 35 mm |
| Height | 145 mm |
| Depth | 90 mm |
| Net weight | 0.25 kg |
| Type of mounting | |
- Installation in media module slot
| Yes |
| Standards, specifications, approvals | |
| Standard | |
| | FM3611: Class 1, Division 2, Group A, B, C, D / T4, Class 1, Zone 2, Group IIC, T4 |
| | EN 60079-0 : 2006, EN 60079-15: 2005, II 3 G Ex nA IIT4, KEMA 07 ATEX 0145 X |
- for safety / of CSA and UL
| UL 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1-03 |
- for hazardous area / of CSA and UL
| UL 1604 and UL 2279-15 (Hazardous Location), Class 1 / Division 2 / Group A, B, C, D / T4, Class 1 / Zone 2 / Group IIC / T4 |
| | EN 61000-6-4:2001 (Class A) |
- for interference immunity
| EN 61000-6-2:2001 |
| Verification of suitability | EN 61000-6-2:2001, EN 61000-6-4:2001 |
| | Yes |
| | Yes |
| Marine classification association | |
- American Bureau of Shipping Europe Ltd. (ABS)
| Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
- Lloyds Register of Shipping (LRS)
| Yes |
| | Yes |
| |
| letzte ?nderung: | Jan 23, 2012 |