| Product-type designation | SCALANCE X408-2 |
| | SCALANCE X408-2, MODULAR IE SWITCH, 4 X 10/100/1000MBIT/S AND 4 X 10/100MBIT/S RJ45 PORTS, 2 X GIGAGBIT/FAST ETHERNET MEDIA MODULE SLOTS, INTEGRATED REDUNDANCE MANAGER, OFFICE FEATURES (RSTP, VLAN,..) NETWORK MANAGEMENT, C-PLUG IN THE SCOPE OF SUPPLY |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / 1 | 10 Mbit/s |
| Transfer rate / 2 | 100 Mbit/s |
| Transfer rate / 3 | 1000 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical/optical connections / for network components or terminal equipment / maximum | 12 |
| Number of electrical connections / for operator console | 1 |
| Design of electrical connection / for operator console | RS232 port |
| Number of electrical connections | |
- for network components and terminal equipment
| 8 |
| | 1 |
| | 2 |
| | 1 |
- for redundant power supply
| 1 |
| Design of electrical connection | |
- for network components and terminal equipment
| RJ45 port (4 x 1GE, 4 x FE) |
| | 4-pole terminal block |
| | 4-pole terminal block |
| Number of optical interfaces / for optical waveguide | |
| | 4 |
| | 4 |
| Design of optical interface / for optical waveguide | |
| | BFOC or SC ports via media modules MM491-2, MM491-2LD, MM491-2LH+ |
| | SC ports via media modules MM492-2, MM492-2LD, MM492-2LH, MM492-2LH+ |
| design of the removable storage / C-PLUG | Yes |
| Inputs/outputs | |
| Operating voltage / of signaling contacts / at DC / rated value | 24 V |
| Operating current / of signaling contacts / at DC / maximum | 0.1 A |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Type of voltage / of supply voltage | DC |
| Supply voltage / external | 24 V |
| | 20.4 V |
| | 28.8 V |
| Product component / fusing at power supply input | Yes |
| Consumed current / maximum | 0.7 A |
| Active power loss | |
| | 8 W |
| | 48 W |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | 0… 60 °C |
| | -40… +80 °C |
| | -40… +80 °C |
| Relative humidity / at 25 °C / without condensation / during operating / maximum | 95 % |
| Protection class IP | IP20 |
| Design, dimensions and weight | |
| Design | Modular |
| Width | 242 mm |
| Height | 145 mm |
| Depth | 117 mm |
| Net weight | 1.9 kg |
| Type of mounting | |
| | Yes |
| | No |
| | Yes |
| Product properties, functions, components / general | |
| Cascading in the case of a redundant ring / at reconfiguration time of <\~0.3\~s | 50 |
| Cascading in cases of star structuring | Any (depending only on signal propagation time) |
| Product function | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
- Configuration with STEP 7
| Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Protocol / is supported | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Identification & maintenance | |
- I&M0 - device-specific information
| Yes |
- I&M1 - plant identification/location name
| |