| Product-type designation | SCALANCE XR324-4M EEC |
| | SCALANCE XR324-4M EEC; MANAGED IE SWITCH, 19" RACK, POWER SUPPLY WITH 2 X 230V AC PORTS FRONT SIDE, 16 X 10/100/1000MBIT/S RJ45 PORTS ELECTRICAL, 4 X 100/1000MBIT/S FOR 2-PORT- MEDIA MODULES, ELECTRICAL OR OPTICAL, LED DIAGNOSTICS, FAULT SIGNAL CONTACT WITH SELECT/SET-BUTTON, PROFINET-IO DEVICE, NETWORK- MANAGEMENT, INTEGRATED REDUNDANCY MANAGER |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / 1 | 10 Mbit/s |
| Transfer rate / 2 | 100 Mbit/s |
| Transfer rate / 3 | 1000 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical/optical connections / for network components or terminal equipment / maximum | 24 |
| Number of electrical connections | |
- for network components and terminal equipment
| 16 |
| | 1 |
| | 1 |
| | 4 |
| | 2 |
- for redundant power supply
| 0 |
| Design of electrical connection | |
- for network components and terminal equipment
| RJ45 port |
| | RJ11 port |
| | 2 x 3-pole terminal block |
| | 2 x 3-pole terminal block |
| Design of optical interface / for optical waveguide | |
| | Dependent on selected media modules |
| | Dependent on selected media modules |
| design of the removable storage / C-PLUG | Yes |
| Inputs/outputs | |
| Operating voltage / of signaling contacts / at AC / rated value | 276 V |
| Operating current / of signaling contacts / at AC / maximum | 5 A |
| Operating voltage / of signaling contacts / at DC / rated value | 230 V |
| Operating current / of signaling contacts / at DC / maximum | 0.1 A |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Type of supply voltage / redundant power supply unit | Yes |
| Type of voltage / of supply voltage | AC |
| Supply voltage | |
| | 230 V |
| | 80… 276 V |
| Type of voltage / 2 / of the supply voltage | DC |
| Supply voltage / for DC | 220 V |
| | 48… 300 V |
| Product component / fusing at power supply input | Yes |
| Type of fusing / at input for supply voltage | 3.15A / 250V |
| Consumed current / maximum | 0.7 A |
| Power loss | |
| | 42 W |
| | 42 W |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | -40… +70 °C |
| | -40… +70 °C |
| | -40… +70 °C |
| | Extended temperature upper limit of +85° C permitted for 16 hours. Reduced operating temperature through the use of media modules (-40 °C to +70 °C) or SFP plug-in transceivers (-40 °C to +60 °C) |
| Relative humidity | |
- at 25 °C / without condensation / during operating / maximum
| 95 % |
| Protection class IP | IP20 |
| Design, dimensions and weight | |
| Design | 19" rack |
| Width | 483 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 305 mm |
| Net weight | 7 kg |
| Type of mounting | |
| | Yes |
| | No |
| | No |
| | No |
| Type of mounting | When used in shipbuilding, the device must be secured in the 19" rack at four points |
| Product properties, functions, components / general | |
| Cascading in the case of a redundant ring / at reconfiguration time of <\~0.3\~s | 50 |
| Cascading in cases of star structuring | Any (depending only on signal propagation time) |
| Product function | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
- Configuration with STEP 7
| Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Protocol / is supported | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
|
|