| product-type designation | SCALANCE X307-2 EEC |
| | SCALANCE X307-2EEC, MANAGED IE SWITCH, COMPACT; 5 X 10/100MBIT/S RJ45; 2 X 10/100/1000MBIT/S RJ45; 2 X 100MBIT/S LC FO PORTS; 100 - 240V AC/DC POWER SUPPLY; LED-DIAGNOSTICS, FAULT SIGNAL CONTACT WITH SELECT/SET-BUTTON; PROFINET-IO DEVICE, NETWORK- MANAGEMENT, INTEGRATED REDUNDANCY MANAGER, OFFICE FEATURES (RSTP, VLAN, IGMP,..); C-PLUG IN SCOPE OF SUPPLY |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / 1 | 10 Mbit/s |
| Transfer rate / 2 | 100 Mbit/s |
| Transfer rate / 3 | 1000 Mbit/s |
| Interfaces | |
| | 9 |
| Number of electrical connections | |
- [nicht versorgt - f?r Netzkomponenten und Endger?te]
| 7 |
| | 1 |
- [nicht versorgt - f?r Spannungsversorgung]
| 1 |
| Design of electrical connection | |
- [nicht versorgt - f?r Netzkomponenten und Endger?te]
| RJ45 port |
- [nicht versorgt - f?r Meldekontakt]
| 3-pole terminal block |
- [nicht versorgt - f?r Spannungsversorgung]
| 3-pole terminal block |
| Number of optical interfaces / for optical waveguide | |
| | 2 |
| Design of the optical interface / for optical waveguide | |
| | LC port (multimode up to 5 km) |
| [nicht versorgt: PMD_ABS600_001_000] | |
| | -19 dB… -14 dB |
| | -14 dB |
| | -32 dB |
| | 0 dB |
| Version of the swap medium / C-Plug | Yes |
| Inputs/outputs | |
| | 230 V |
| | 0.1 A |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Type of supply voltage / redundant power supply unit | No |
| Type of voltage / of the supply voltage | AC |
| | 230 V |
- [nicht versorgt: PMD_ABQ551_001_000]
| |
| | 100 V |
| | 240 V |
| | DC |
| Supply voltage / for DC | 220 V |
| | |
| | 60 V |
| | 250 V |
| | Yes |
| | T 2A / 250V |
| Consumed current / [nicht versorgt - maximal] | 0.08 A |
| [nicht versorgt: PMD_ABS673_001_000] | |
| | 18 W |
| | 18 W |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
- during the operating phase
| -40 °C… 70 °C |
| | -40 °C… 70 °C |
| | -40 °C… 70 °C |
| Ambient temperature / Comment | A maximum operating temperature of +85 Cel is permissible for a duration of 16 hours |
| Relative humidity / at 25 °C / without condensation / during the operating phase / maximum | 95 % |
| Protection class IP | IP 30 |
| Design, dimensions and weight | |
| Design | Compact |
| Width | 217 mm |
| Height | 138 mm |
| Depth | 97 mm |
| Type of fixing | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | No |
- Installation in media module slot
| No |
| Type of mounting | Wall mounting is possible only with an additional wall bracket; 19" mounting only with installation of two X-300EEC switches in pairs using a mounting plate |
| Product properties, functions, components / general | |
| Cascading in the case of a redundant ring / at reconfiguration time of <\~0.3\~s | 50 |
| Cascading in cases of star structuring | Any (depending only on signal propagation time) |
| Product functions / Configuration/management | |
| Product function | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
- Configuration with STEP 7
| Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Protocol / is supported | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Назад в раздел
|