| Product-type designation | SCALANCE X208 |
| | SCALANCE X208, MANAGED IE SWITCH, 8 X 10/100MBIT/S RJ45 PORTS, LED DIAGNOSTICS, FAULT SIGNAL. CONTACT WITH SET BUTTON, REDUNDANT VOLTAGE SUPPLY, PROFINET IO DEVICE, NETWORK MANAGEMENT, OPERAT. IN RED. RING, W. ELECTRONIC MANUALS ON CD, OPTIONAL C-PLUG |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / 1 | 10 Mbit/s |
| Transfer rate / 2 | 100 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical/optical connections | |
- for network components or terminal equipment / maximum
| 8 |
| Number of electrical connections | |
- for network components and terminal equipment
| 8 |
| | 1 |
| | 1 |
- for redundant power supply
| 1 |
| Design of electrical connection | |
- for network components and terminal equipment
| RJ45 port |
| | 2-pole terminal block |
| | 4-pole terminal block |
| design of the removable storage / C-PLUG | Yes |
| Inputs/outputs | |
| Operating voltage / of signaling contacts / at DC / rated value | 24 V |
| Operating current / of signaling contacts / at DC / maximum | 0.1 A |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Type of voltage / of supply voltage | DC |
| Supply voltage / external | 24 V |
| | 18 V |
| | 32 V |
| Product component / fusing at power supply input | Yes |
| Consumed current / maximum | 0.16 A |
| Active power loss / at 24 V / for DC | 3.84 W |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | -40… +60 °C |
| | -40… +70 °C |
| | -40… +70 °C |
| Relative humidity | |
- at 25 °C / without condensation / during operating / maximum
| 95 % |
| Protection class IP | IP30 |
| Design, dimensions and weight | |
| Design | compact |
| Width | 60 mm |
| Height | 125 mm |
| Depth | 124 mm |
| Net weight | 0.78 kg |
| Type of mounting | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Product properties, functions, components / general | |
| Cascading in the case of a redundant ring / at reconfiguration time of <\~0.3\~s | 50 |
| Cascading in cases of star structuring | Any (depending only on signal propagation time) |
| Product function | |
| | No |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
- Configuration with STEP 7
| Yes |
| | Yes |
- for IRT / PROFINET IO switch
| No |
| | Yes |
| | Yes |
| Protocol / is supported | |
| | Yes |
| | Yes |
| | No |
| | Yes |
| | No |
| | No |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | No |
| | No |
| Identification & maintenance | |
- I&M0 - device-specific information
| No |
- I&M1 - plant identification/location name
| No |
| Product functions / Diagnosis | |
| Product function | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Product functions / DHCP | |
| Product function / DHCP client | Yes |
| Product functions / Redundancy | |
| Product function | |
| | Yes |
| | No |
| | No |
| | Yes |
| | No |
| | No |
| | Yes
|