| Product-type designation | SCALANCE X202-2P IRT PRO |
| | SCALANCE X202-2P IRT PRO, MANAGED IE IRT SWITCH, IN PROT.CLASS IP65/67, 2X10/100 MBIT/S PUSH PULL RJ45 PORTS, 2X100MBIT/S PUSH PULL SCRJ PORT FAULT SIGNAL CONTACT WITH SET- BUTTON, REDUNDANT POWER SUPPLY, PROFINET-IO DEVICE, NETZWORK MANAGEMENT, RED.- MANAGER INTEGRATED, INCL. ELECTRONIC MANUAL ON CD, C-PLUG OPTIONAL |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / 1 | 10 Mbit/s |
| Transfer rate / 2 | 100 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical/optical connections | |
- for network components or terminal equipment / maximum
| 4 |
| Number of electrical connections | |
- for network components and terminal equipment
| 2 |
| | 1 |
| | 1 |
| Design of electrical connection | |
- for network components and terminal equipment
| RJ45 push-pull plug PRO |
| | 5?pin M12 socket |
| | 5-pin push-pull plug PRO socket |
| Number of optical interfaces / for optical waveguide / at 100 Mbit/s | 2 |
| Design of optical interface / for optical waveguide / at 100 Mbit/s | SC-RJ/POF push-pull plug PRO port |
| Connectable optical power relative to 1 mW | |
- of the transmitter output
| -8… -2 dB |
| Optical sensitivity relative to 1 mW / of the receiver input / minimum | -25 dB |
| Attenuation / of fiber-optic cable transmission link / minimum necessary | 0 dB |
| Range / at the optical interface / depending on the optical fiber used | 0… 0.05 km |
| design of the removable storage / C-PLUG | Yes |
| Inputs/outputs | |
| Operating voltage / of signaling contacts / at DC / rated value | 24 V |
| Operating current / of signaling contacts / at DC / maximum | 0.1 A |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Type of voltage / of supply voltage | DC |
| Supply voltage / external | 24 V |
| | 18 V |
| | 32 V |
| Product component / fusing at power supply input | Yes |
| Consumed current / maximum | 0.3 A |
| Active power loss / at 24 V / for DC | 7.2 W |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | -25… +60 °C |
| | -40… +70 °C |
| | -40… +70 °C |
| Relative humidity | |
- at 25 °C / without condensation / during operating / maximum
| 95 % |
| Protection class IP | IP67 |
| Design, dimensions and weight | |
| Design | compact |
| Width | 90 mm |
| Height | 125 mm |
| Depth | 124 mm |
| Net weight | 1 kg |
| Type of mounting | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Product properties, functions, components / general | |
| Cascading in the case of a redundant ring / at reconfiguration time of <\~0.3\~s | 50 |
| Cascading in cases of star structuring | Any (depending only on signal propagation time) |
| Product function | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
- Configuration with STEP 7
| Yes |
| | Yes |
| | No |
- for IRT / PROFINET IO switch
| Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Protocol / is supported | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | No |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Identification & maintenance | |
- I&M0 - device-specific information
| Yes |
- I&M1 - plant identification/location name
| Yes |
| Product functions / Diagnosis | |
| Product function | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| |
|