| Product-type designation | SCALANCE X005 |
| | SCALANCE X005, IE ENTRY LEVEL SWITCH UNMANAGED 5 X 10/100MBIT/S RJ45 PORTS, LED DIAGNOSTICS, IP30, 24 V DC POWER SUPPLY, PROFINET COMPLIANT SLEEVE, WITH MANUAL |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / 1 | 10 Mbit/s |
| Transfer rate / 2 | 100 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical/optical connections / for network components or terminal equipment / maximum | 5 |
| Number of electrical connections | |
- for network components and terminal equipment
| 5 |
| | 1 |
| Design of electrical connection | |
- for network components and terminal equipment
| RJ45 port |
| | 2-pole terminal block |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Type of voltage / of supply voltage | DC |
| Supply voltage / external | 24 V |
| | 18 V |
| | 32 V |
| Product component / fusing at power supply input | Yes |
| Consumed current / maximum | 0.08 A |
| Active power loss / at 24 V / for DC | 2 W |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | 0… 65 °C |
| | -40… +80 °C |
| | -40… +80 °C |
| Relative humidity | |
- at 25 °C / without condensation / during operating / maximum
| 95 % |
| Protection class IP | IP20 |
| Design, dimensions and weight | |
| Design | compact |
| Width | 40 mm |
| Height | 125 mm |
| Depth | 124 mm |
| Net weight | 0.55 kg |
| Type of mounting | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Standards, specifications, approvals | |
| Standard | |
- for safety / of CSA and UL
| UL 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1 |
| | EN 61000-6-4 (Class A) |
- for interference immunity
| EN 61000-6-2 |
| Verification of suitability | EN 61000-6-2, EN 61000-6-4 |
| | Yes |
| | Yes |
| | No |
| | No |
- Railway application in accordance with EN 50155
| No |
| Marine classification association | |
- American Bureau of Shipping Europe Ltd. (ABS)
| Yes |
| | Yes |
| | No |
| | No |
- Lloyds Register of Shipping (LRS)
| Yes |
| | Yes |
- Polski Rejestr Statkow (PRS)
| No |
| |
| letzte ?nderung: | Mar 12, 2012 |