| | IE/WSN-PA LINK FOR EXTERNAL ANTENNA CONNECT.; NETWORK TRANSITION BETWEEN WIRELESS HART AND ETHERNET; ETHERNET 10/100 MBIT/S; TCP/IP, MODUS TCP; WIRELESS HART WITH 2.4 GHZ; NATIONAL APPROVAL EUROPE; EX-CERTFICATION ZONE 2; RS 485 WITH MODBUS RTU |
| Transmission rate | |
| | 10… 100 Mbit/s |
| | 10… 100 Mbit/s |
| | 9.6… 57.6 kbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical connections | |
- at interface 1 / in accordance with Industrial Ethernet
| 1 |
- at interface 2 / in accordance with Industrial Ethernet
| 1 |
- at interface 3 / in accordance with RS 485
| 1 |
| | 1 |
| Interfaces / wireless | |
| Number of radio cards / permanently installed | 1 |
| Number of internal antennas | 0 |
| Number of electrical connections / for external antenna(s) | 1 |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Supply voltage / external | 24 V |
| | 20 V |
| | 28 V |
| Consumed current / from external supply voltage / at 24 V / at DC / maximum | 0.5 A |
| Active power loss / maximum | 12 W |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | -40… +70 °C |
| | -40… +85 °C |
| | -40… +85 °C |
| Relative humidity / at 25 °C / without condensation / during operating / maximum | 90 % |
| Design, dimensions and weight | |
| Width / of the housing | 229 mm |
| Height / of the enclosure | |
| | 306 mm |
| | 354 mm |
| Depth / of the housing | 89 mm |
| Net weight | 4.54 kg |
| Type of mounting | |
| | Yes |
| | Yes |
| Wireless frequencies | |
| Radio frequency / for WirelessHART in 2.4 GHz frequency band | |
| | 2.4 GHz |
| | 2.5 GHz |
| | |
| Number of WirelessHART devices / can be operated | 100 |
| Network latency | |
- for 100 field devices / for WirelessHART network / maximum
| 10 s |
- for 50 field devices / for WirelessHART network / maximum
| 5 s |
| Transmission link / between two devices / for WirelessHART network / maximum | 100 m |
| Protocol / will be supported / HARD | Yes |
| Product properties, functions, components / general | |
| Protocol / is supported | |
- Address Resolution Protocol (ARP)
| Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Product functions / management, configuration | |
| Product function | |
| | Yes |
| | Yes |
| Product functions / Diagnosis | |
| Product function | |
| | Yes |
- WirelessHART diagnostics via Modbus
| Yes |
| Product functions / Security | |
| Product function | |
- Password protection - multi-level
| Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Protocol / is supported / SSL | Yes |
| Product functions / Time | |
| Protocol / is supported / NTP | Yes |
| Standards, specifications, approvals | |
| Standard for wireless communication / IEEE 802.15.4 | Yes |
| varification of suitability | |
| | Yes |
| |
| letzte ?nderung: | Jan 30, 2012 |