| Product-type designation | OSM TP62 |
| | SIMATIC NET, OSM TP62 OPTICAL SWITCH MODULE W. 2 FOC CABLE PORTS 100MBIT/S, 6 RJ45 PORTS, 10/100MBIT/S AND 8 DIGITAL INPUTS, REDUN. 24V DC SUPPLY, SIGNALLING CONTACT, INTEGRATED REDUNDANCY MANAGER W. NETWORK MANAGEMENT |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / 1 | 10 Mbit/s |
| Transfer rate / 2 | 100 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical/optical connections / for network components or terminal equipment / maximum | 8 |
| Number of electrical connections | |
- for network components and terminal equipment
| 6 |
| | 1 |
| | 1 |
- for redundant power supply
| 1 |
| Design of electrical connection | |
- for network components and terminal equipment
| RJ45 socket |
| | On 6-pole terminal block |
| | 6-pole plug-in terminal block |
| Number of optical interfaces / for optical waveguide | |
| | 2 |
| Design of optical interface / for optical waveguide | |
| | BFOC sockets (multimode up to 3 km) |
| Inputs/outputs | |
| Operating voltage / of signaling contacts / at DC / rated value | 24 V |
| Operating current / of signaling contacts / at DC / maximum | 0.1 A |
| Number of digital inputs | 8 |
| Number of electrical connections / for digital input signals | 2 |
| Design of electrical connection / for digital input signals | 4-pole plug-in terminal block |
| Signal voltage / for signal <0> / for DC | -30… +3 V |
| | 24 V |
| Signal voltage / for signal <1> / for DC | 13… 30 V |
| | 24 V |
| Input current / at the digital input | |
| | 0.0080 mA |
| | 0.0080 A |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Type of voltage / of supply voltage | DC |
| Supply voltage / external | 24 V |
| | 18 V |
| | 32 V |
| Product component / fusing at power supply input | Yes |
| Consumed current / maximum | 1 A |
| Active power loss / at 24 V / for DC | 20 W |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | 0… 60 °C |
| | -40… +80 °C |
| | -40… +80 °C |
| Relative humidity | |
- at 25 °C / without condensation / during operating / maximum
| 95 % |
| Protection class IP | IP20 |
| Design, dimensions and weight | |
| Width | 217 mm |
| Height | 161 mm |
| Depth | 69 mm |
| Net weight | 1.4 kg |
| Type of mounting | |
| | Yes |
- Celebration modular packaging system
| Yes |
| Product properties, functions, components / general | |
| Cascading in the case of a redundant ring / at reconfiguration time of <\~0.3\~s | 50 |
| Cascading in cases of star structuring | Any (depending only on signal propagation time) |
| Product function | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Protocol / is supported | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Product functions / Diagnosis | |
| Product function | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Product functions / DHCP | |
| Product function / DHCP client | Yes |
| Product functions / Redundancy | |
| Product function | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Product functions / Time | |
Product function
|