| Product-type designation | ELS TP40 |
| | SIMATIC NET, ELS TP40 ELECTRICAL LEAN SWITCH W. TWO 10/100MBIT/S INSUL. DISPLACEM. CONNECT. FOR CONFIGURING A LINE TOPOGRAPHY AND TWO 10/100 MBIT/S RJ45 PORTS 24V DC SUPPLY |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / 1 | 10 Mbit/s |
| Transfer rate / 2 | 100 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical/optical connections / for network components or terminal equipment / maximum | 4 |
| Number of electrical connections | |
- for network components and terminal equipment
| 4 |
| | 1 |
| Design of electrical connection | |
- for network components and terminal equipment
| 2x RJ45 port, 2x insulation displacement contact |
| | 3-pole terminal block |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Type of voltage / of supply voltage | DC |
| Supply voltage / external | 24 V |
| | 18 V |
| | 32 V |
| Product component / fusing at power supply input | Yes |
| Consumed current / maximum | 0.15 A |
| Active power loss | |
| | 3.6 W |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | 0… 60 °C |
| | -40… +80 °C |
| | -40… +80 °C |
| Relative humidity / at 25 °C / without condensation / during operating / maximum | 95 % |
| Protection class IP | IP20 |
| Design, dimensions and weight | |
| Width | 145 mm |
| Height | 136.5 mm |
| Depth | 69 mm |
| Net weight | 0.95 kg |
| Type of mounting | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Product properties, functions, components / general | |
| Product function | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| | No |
| Protocol / is supported | |
| | Yes |
| Product functions / Diagnosis | |
| Product function | |
| | Yes |
| Product functions / DHCP | |
| Product function | |
| | Yes |
| Standards, specifications, approvals | |
| Standard | |
| | FM3611 |
- for safety / of CSA and UL
| UL 1950, CSA C22.2 No. 950 |
| Verification of suitability | |
| | Yes |
| | Yes |
| |
| letzte ?nderung: | Feb 15, 2012 |