| Product-type designation | CSM 377 |
| | COMPACT SWITCH MODULE CSM 377 CONNECTING SIMATIC S7-300 AND UP TO 3 ADDITIONAL DEVICES WITH IND. ETHERNET W. 10/100 MBIT/S UNMANAGED SWITCH, 4 RJ45 PORTS, EXT. 24V DC POWER SUPPLY LED DIAGNOSTICS, S7-300 MODULE, INCL. ELEKTRONIC MANUAL ON CD |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / 1 | 10 Mbit/s |
| Transfer rate / 2 | 100 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical/optical connections / for network components or terminal equipment / maximum | 4 |
| Number of electrical connections | |
- for network components and terminal equipment
| 4 |
| | 1 |
| Design of electrical connection | |
- for network components and terminal equipment
| RJ45 port |
| | 2-pole terminal block |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Type of voltage / of supply voltage | DC |
| Supply voltage / external | 24 V |
| | 19.2 V |
| | 28.8 V |
| Product component / fusing at power supply input | Yes |
| Consumed current / maximum | 0.07 A |
| Active power loss / at 24 V / for DC | 1.6 W |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | 0… 60 °C |
| | -40… +70 °C |
| | -40… +70 °C |
| Relative humidity | |
- at 25 °C / without condensation / during operating / maximum
| 95 % |
| Protection class IP | IP20 |
| Design, dimensions and weight | |
| Design | SIMATIC S7-300 device design |
| Width | 40 mm |
| Height | 125 mm |
| Depth | 118 mm |
| Net weight | 0.2 kg |
| Type of mounting | |
| | No |
| | No |
| | Yes |
| Product properties, functions, components / general | |
| Product function / switch-managed | No |
| Standard | |
| | FM3611: Class 1, Division 2, Group A, B, C, D / T.., CL.1, Zone 2, GP. IIC, T.. Ta |
| | EN 60079-15, II 3 G Ex nA II T.., KEMA 06 ATEX 0021 X |
- for safety / of CSA and UL
| UL 508, CSA C22.2 No. 142 |
- for hazardous area / of CSA and UL
| UL 1604 and UL 2279-15 (Hazardous Location) |
| | EN 61000-6-4:2001 |
- for interference immunity
| EN 61000-6-2:2001 |
| Verification of suitability | EN 61000-6-2:2001, EN 61000-6-4:2001 |
| | Yes |
| | Yes |
| |
| letzte ?nderung: | Feb 15, 2012 |