| | COMMUNICATIONSPROCESSOR CP243-1 FOR CONNECTION OF SIMATIC S7-22X TO INDUSTRIAL ETHERNET |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / at the interface 1 | 10… 100 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical connections | |
- at interface 1 / in accordance with Industrial Ethernet
| 1 |
| | 1 |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Type of voltage / of supply voltage | DC |
| Supply voltage | |
| | 5 V |
| | 24 V |
| Consumed current / [nicht versorgt - aus externer Versorgungsspannung] / [nicht versorgt - bei 24 V] / [nicht versorgt - bei DC] | |
- [nicht versorgt - typisch]
| 0.06 A |
| Resistive loss | 1.75 W |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
- for vertical installation
| |
| | 0… 45 °C |
- for horizontal installation
| |
| | 0… 55 °C |
| | -40… +70 °C |
| | -40… +70 °C |
| Relative humidity / at 25 °C / without condensation / during operating / maximum | 95 % |
| Protection class IP | IP20 |
| Design, dimensions and weight | |
| Width | 71.2 mm |
| Height | 80 mm |
| Depth | 62 mm |
| Net weight | 0.15 kg |
| Performance data / S7 communication | |
| Number of possible connections / [nicht versorgt - f?r S7-Kommunikation] | |
- [nicht versorgt - maximal]
| 8 |
- with PG connections / maximum
| 1 |
| Product functions / management, configuration | |
| Product function / MIB support | No |
| Protocol / is supported / SNMP v1 | No |
| Product functions / Diagnosis | |
| Product function / Web-based diagnostics | No |
| |
| letzte ?nderung: | Feb 6, 2012 |