| | SIEMENS BUILDING TECHNOLOGIES COMMUNICATIONS PROCESSOR CP343-1 BACNET FOR CONNECTING SIMATIC S7-300 TO BACNET. ADDITIONAL RUNTIME LICENSE FOR USING BAC NET PROTOCOL ON CP IS NECESSARY. ANNOUNCEMENT LIMITATION OF SALES CHANNELS OF CP343-1 BACNET: SALES WILL BE LIMITED AS OF APRIL 30TH 2012 DETAILED INFORMATION SEE HTTP://SUPPORT.AUTOMATION.SIEME NS.COM/WW/VIEW/DE/32989864 NECESSARY TO SEE CATALOG! |
| Transmission rate | |
| Transfer rate / at the interface 1 | 10… 100 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical connections | |
- at interface 1 / in accordance with Industrial Ethernet
| 1 |
| | 1 |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Type of voltage / of supply voltage | DC |
| Supply voltage | |
| | 5 V |
| | 24 V |
| Relative positive tolerance / at 24 V / with DC | 20 % |
| Relative negative tolerance / at 24 V / with DC | 15 % |
| Consumed current | |
- from backplane bus / at 5 V / for DC / [nicht versorgt - typisch]
| 0.2 A |
- [nicht versorgt - aus externer Versorgungsspannung] / [nicht versorgt - bei 24 V] / [nicht versorgt - bei DC]
| |
| | 0.2 A |
| Resistive loss | 5.8 W |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | 0… 60 °C |
| | -40… +70 °C |
| | -40… +70 °C |
| Relative humidity / at 25 °C / without condensation / during operating / maximum | 95 % |
| Protection class IP | IP20 |
| Design, dimensions and weight | |
| Width | 40 mm |
| Height | 125 mm |
| Depth | 120 mm |
| Net weight | 0.22 kg |
| Product properties, functions, components / general | |
| Number of modules | |
| | 1 |
| Performance data / open communication | |
| Number of possible connections / for open communication / by means of SEND/RECEIVE blocks / maximum | 8 |
| Data volume | |
- as user data per TCP connection / for open communication / by means of SEND/RECEIVE blocks / maximum
| 8 Kibyte |
- as user data per UDP connection / for open IE communication / by means of SEND/RECEIVE blocks / maximum
| 2 Kibyte |
| Number of Multicast stations | 8 |
| Performance data / S7 communication | |
| Number of possible connections / [nicht versorgt - f?r S7-Kommunikation] | |
- [nicht versorgt - maximal]
| 4 |
- with PG connections / maximum
| 2 |
- with PG/OP connections / maximum
| 2 |
| Performance data / multi-protocol mode | |
| Number of active connections / [nicht versorgt - bei Multiprotokollbetrieb] | 12 |
| Performance data / BACnet | |
| Protocol / is supported / BACnet/IP | Yes |
| Product function | |
- BACnet device type AAC (Advanced Application Controller)
| Yes |
- peer-to-peer between BACnet automation stations
| Yes |
- BBMD (BACnet Broadcast Management Device)
| Yes |
| Number of BACnet I/O objects / maximum | 800 |
| Total number of BACnet objects / maximum | 1500 |
| Memory capacity / [nicht versorgt - des Arbeitsspeichers der S7-CPU] / [nicht versorgt - erforderlich] | 4 Kibyte |
| Product functions / management, configuration | |
| Product function / MIB support | Yes |
| Protocol / is supported | |
| | Yes |
| | Yes |
| | Yes |
| Product functions / Diagnosis | |
| Product function / Web-based diagnostics | No |
| Product functions / switch | |
| Product feature / switch | Yes |
| Product function | |
| | No |
- Configuration with STEP 7
| Yes |
| Product functions / Time | |
| Product function | |
| | Yes |
- pass on time synchronization
| Yes |
| Protocol / is supported / NTP | Yes |
| |
| letzte ?nderung: | Feb 28, 2012 |