| | SIEMENS BUILDING TECHNOLOGIES COMMUNICATIONS PROCESSOR CP343-1 BACNET FOR CONNECTING SIMATIC S7-300 TO BACNET ACCORD. EN 16484 PART 5, IND. ETHERNET VIA TCP/IP AND UDP, MULTICAST, SEND/RECEIVE WITH AND W/O RFC1006, FETCH/ WRITE,S7-COMMUNICATION(SERVER) INTEGRATED 2-PORT SWITCH ERTEC 200,MODULE CHANGE W/O PG, PLEASE NOTE: ADDITIONAL RUNTIME LICENSE FOR USING BAC NET PROTOCOL ON CP IS NECESSARY SEE CATALOG! |
| Transmission rate | |
| Скорость передачи / [nicht versorgt - an der Schnittstelle 1] | 10 Mbit/s… 100 Mbit/s |
| Interfaces | |
| Number of electrical connections | |
- at interface 1 / in accordance with Industrial Ethernet
| 1 |
| | 1 |
| Supply voltage, current consumption, power loss | |
| Вид напряжения / напряжения питания | DC |
| Напряжение питания | |
| | 5 V |
- [nicht versorgt - extern]
| 24 V |
| Relative positive tolerance / at 24 V / with DC | 20 % |
| Relative negative tolerance / at 24 V / with DC | 15 % |
| потребляемый ток | |
- [nicht versorgt - aus Rückwandbus] / [nicht versorgt - bei 24 V] / [nicht versorgt - bei DC] / [nicht versorgt - typisch]
| 0,2 A |
- [nicht versorgt - aus externer Versorgungsspannung] / [nicht versorgt - bei 24 V] / [nicht versorgt - bei DC]
| |
| | 0,2 A |
| Мощность потерь | 5,8 W |
| Permitted ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| | 0 °C… 60 °C |
| | -40 °C… 70 °C |
| | -40 °C… 70 °C |
| Номинальная предельная наибольшая отключающая способность при коротком замыкании (Icu) / при 240 В / в соответствии с NEMA / расчетное значение | 95 % |
| Вид защиты IP | IP20 |
| Design, dimensions and weight | |
| Ширина | 40 mm |
| Высота | 125 mm |
| Глубина | 120 mm |
| Чистый вес | 0,22 kg |
| Product properties, functions, components / general | |
| Number of modules | |
- на каждый ЦП / максимальное
| 1 |
| Performance data / open communication | |
| Number of possible connections / for open communication / by means of SEND/RECEIVE blocks / maximum | 8 |
| Data volume | |
- as user data per TCP connection / for open communication / by means of SEND/RECEIVE blocks / maximum
| 8 Kibyte |
- as user data per UDP connection / for open IE communication / by means of SEND/RECEIVE blocks / maximum
| 2 Kibyte |
| Number of Multicast stations | 8 |
| Performance data / S7 communication | |
| Number of possible connections / [nicht versorgt - für S7-Kommunikation] | |
- [nicht versorgt - maximal]
| 4 |
- with PG connections / maximum
| 2 |
- with PG/OP connections / maximum
| 2 |
| Performance data / multi-protocol mode | |
| Number of active connections / [nicht versorgt - bei Multiprotokollbetrieb] | 12 |
| Performance data / BACnet | |
| Protocol / is supported / BACnet/IP | Да |
| Product function | |
- BACnet device type AAC (Advanced Application Controller)
| Да |
- peer-to-peer between BACnet automation stations
| Да |
- BBMD (BACnet Broadcast Management Device)
| Да |
| Number of BACnet I/O objects / maximum | 800 |
| Total number of BACnet objects / maximum | 1500 |
| Емкость запоминающего устройства / [nicht versorgt - des Arbeitsspeichers der S7-CPU] / [nicht versorgt - erforderlich] | 4 Kibyte |
| Product functions / management, configuration | |
| Product function / MIB support | Да |
| Protocol / is supported | |
| | Да |
| | Да |
| | Да |
| Product functions / Diagnosis | |
| Функция продукта / интернет-диагностика | Нет |
| Product functions / switch | |
| Product feature / switch | Да |
| Product function | |
| | Нет |
- Configuration with STEP 7
| Да |
| Product functions / Time | |
| Product function | |
| | Да |
- pass on time synchronization
| Да |
| Protocol / is supported / NTP | Да |
| |
| letzte Änderung: | 24.10.2011 |