| | SITOP PSE200U 3 A SELECTIVITY MODULE 4-CHANNEL INPUT: 24 V DC; OUTPUT: 24 V DC/3 A PER EACH CHANNEL OUTPUT CURRENT ADJUSTABLE 0.5-3 |
| Technical specifications | |
| Product | SITOP PSE200U |
| Power supply, type | Selectivity module, 4 x 3 A |
| Input | |
| Input | Controlled DC voltage
|
| Supply voltage / for DC / rated value | 24 V |
| Input voltage | |
| | 22… 30 V |
| Overvoltage resistance | 35 V |
| Input current / at nominal level of the input voltage 24 V / nominal value | 12 A |
| Output | |
| Output | controlled DC voltage
|
| Output voltage | Vin - approx. 0.2 V
|
| Total tolerance | In accordance with the supplying input voltage |
| Number of channels / secondary side | 4 |
| Output current / at 60 °C / per channel / rated value | 3 A |
| Adjustable output current | 0.5… 3 A |
| Output voltage setting | via potentiometer
|
| Product feature / Bridging of channels | No |
| Type of channel connection | Simultaneous connection of all channels after power up of the supply voltage > 20 V, delay time of 25 ms, 100 ms or adjustable "load optimised" via DIP switch for sequential connection |
| Efficiency | |
| Efficiency at Vout rated, Iout rated, approx. | 97 % |
| Power loss at Vout rated, Iout rated, approx. | 9 W |
| Switch-off characteristic per channel | |
| Overcurrent switch-off | Iout = 1.0 ...1.3 x set value, switch-off after approx. 5 s
|
| Current limitation | Iout = 1.3 x set value, switch-off not before typ. 100 ms
|
| Immediate switch-off | Iout > set value snd Vin < 20 V, switch-off after approx. 0.5 ms
|
| Reset | Using keys for each channel
|
| Remote reset | Non-isolated 24 V input (signal level "high" at > 15 V) |
| Protection and monitoring | |
| Device/Line protection | 5 A internal fuse per channel (not accessible)
|
| Status display | Three-color LED per channel: green LED for "Output switched through"; yellow LED for "Output switched off manually"; red LED for "Output switched off due to overcurrent"
|
| Signaling | Common signal contact (changeover contact, rating 0.1 A/24 V DC)
|
| Safety | |
| Standard / for security | according to EN 60950-1 and EN 50178
|
| Protection class | Class III |
| CE mark | Yes |
| Degree of protection (EN 60529) | IP20 |
| UL/cUL (CSA) approval | UL-Recognized (UL 2367), File E328600; cURus (UL 508, CSA C22.2 No. 107.1), File E197259 |
| Standard / for explosion protection | ATEX (EN 60079-0, -15)
|
| Explosion protection | ATEX (EX) II 3G Ex nAC II T4; cCSAus (CSA E60079, UL 60079), Class I, Div. 2, Group ABCD, T4 |
| EMC | |
| Emitted interference | EN 55022 Class B
|
| Noise immunity | EN 61000-6-2 |
| Operating data | |
| Ambient temperature | |
| | 0… 60 °C |
| | with natural convection
|
| Ambient temparature | |
| | -40… +85 °C |
| | -40… +85 °C |
| Humidity class according to EN 60721 | Climate class 3K3, no condensation
|
| Mechanics | |
| Connection technology | screw-type terminals |
| Design of the electrical connection | |
| | +24 V: 2 screw terminals for 0.5 ... 10 mm²; 0 V: 2 screw terminals for 0.5 ... 4 mm²
|
| | Output 1 ... 4: 1 screw terminal each for 0.5 ... 4 mm²
|
| | 3 screw terminals for 0.5 ... 4 mm²
|
| | Remote reset: 1 screw terminal for 0.5 ... 4 mm²
|
| Width / of the housing | 72 mm |
| Height / of the housing | 80 mm |
| Depth / of the housing | 72 mm |
| Installation width | 72 mm |
| Mounting height | 180 mm |
| Net weight | 0.2 kg |
| Installation | Snaps onto DIN rail EN 60715 35x7.5/15 |
| Mechanical accessories | Device identification label 20 mm × 7 mm, pastel-turpuoise 3RT1900-1SB20
|
| Other information | Specifications at rated input voltage and ambient temperature +25 °C (unless otherwise specified) |
| | |
| |
| letzte Änderung: | Mar 12, 2012 |