| | SITOP BATTERY MODULE 24 V/3.2 AH WITH SERVICE-FREE SEALED LEAD-ACID BATTERIES FOR SITOP DC UPS MODULE 6 A AND 15 A |
| Technical specifications | |
| Product | SITOP Battery module |
| Product type | Battery module 3.2 Ah |
| Type of battery | maintenance-free lead-acid batteries |
| Charging current/charging voltage | |
| End of charging voltage / for DC | |
| | 27.8 V |
| | 27.3 V |
| | 26.8 V |
| | 26.6 V |
| | 26.3 V |
| charging current / maximum | 0.8 A |
| Safety | |
| Design of the short-circuit protection | Battery fuse 15 A/32 V (solid-state circuitry blade-type fuse + support) |
| Design of the overload protection | Valve control |
| Safety | |
| Protection class | Class III |
| CE mark | Yes |
| UL/cUL (CSA) approval | cURus-Recognized (UL 1778, CSA C22.2 No. 107.1), File E219627 |
| Protection class IP | IP00 |
| Operating data | |
| | For storage, mounting and operation of lead-acid batteries, the relevant DIN/VDE regulations or country-specific regulations (e.g. VDE 0510 Part 2/EN 50272-2) must be observed. You must ensure that the battery site is sufficiently ventilated. Possible sou |
| Ambient temparature | |
| | -15… +50 °C |
| | -20… +50 °C |
| | -20… +50 °C |
| Relative, temporary capacity loss / at 20 °C / in a month / typical | 3 % |
| Service life | |
| Service life of lead-acid battery | |
| | capacity falls to 50 % of original capacity |
| | 4 a |
| | 2 a |
| | 1 a |
| | 0.5 a |
| Mechanics | |
| Connection technology | spring-type connection |
| Design of the electrical connection | 1 screw terminal each for 0.08 ... 2.5 mm² for + BATT and - BATT |
| Product component / belonging to | Accessories pack with solid-state circuitry fuse 15 A |
| Width / of the housing | 190 mm |
| Height / of the housing | 151 mm |
| Depth / of the housing | 82 mm |
| Installation width | 210 mm |
| Mounting height | 171 mm |
| Net weight | 3.2 kg |
| Installation | snaps onto DIN rail EN 60715 35x7.5/15 or keyhole mounting for hooking in to M4 screws |
| Number of cells | 12 |
| Other information | Specifications at rated input voltage and ambient temperature +25 °C (unless otherwise specified) |
| | |
| |
| letzte Änderung: | Mar 12, 2012 |