| | SITOP POWER 2, DC/DC STABILIZED POWER SUPPLY INPUT: 48/60/110 V DC OUTPUT: 24 V DC/2 A |
| Technical specifications | |
| Product | SITOP power |
| Power supply, type | 24 V/2 A |
| Input | |
| Input | DC voltage |
| Supply voltage / at DC | 48… 110 V |
| Input voltage / at DC | 38… 121 V |
| Wide-range input | Yes |
| Overvoltage resistance | - |
| Mains buffering at Iout rated, min. | 5 ms |
| Mains buffering | at Vin = 48 V |
| Input current / at nominal level of the input voltage 48 V | 1.2 A |
| Input current / at nominal level of the input voltage 110 V | 0.5 A |
| Switch-on current limiting (+25 °C), max. | 33 A |
| Built-in incoming fuse | T 2.5 A (not accessible) |
| Protection in the mains power input (IEC 898) | Recommended miniature circuit breaker: 10 to 25 A, characteristic B, or 6 to 25 A, characteristic C, suitable for DC |
| Output | |
| Output | controlled, isolated DC voltage |
| Rated voltage | 24 V |
| Total tolerance, static ± | 1 % |
| Static mains compensation, approx. | 0.1 % |
| Static load balancing, approx. | 0.4 % |
| Residual ripple peak-peak, max. | 100 mV |
| Spikes peak-peak, max. (bandwidth: 20 MHz) | 300 mV |
| Adjustment range | 23.5… 26.5 V |
| Product feature / output voltage adjustable | Yes |
| Output voltage setting | via potentiometer |
| Status display | Green LED for 24 V OK |
| On/off behavior | Overshoot of Vout on startup max. 25 V |
| Startup delay, max. | 3 s |
| Voltage rise, typ. | 30 ms |
| Rated current value Iout rated | 2 A |
| Current range | 0… 2 A |
| delivered active power / typ. | 48 W |
| Parallel switching for enhanced performance | Yes |
| Numbers of parallel switchable units for enhanced performance | 2 |
| Efficiency | |
| Efficiency at Vout rated, Iout rated, approx. | 84 % |
| Power loss at Vout rated, Iout rated, approx. | 9 W |
| Closed-loop control | |
| Dynamic mains compensation (Vin rated ±15 %), max. | 0.3 % |
| Dynamic load smoothing (Iout: 50/100/50 %), Uout ± typ. | 0.8 % |
| Load step setting time 50 to 100%, typ. | 2.5 ms |
| Load step setting time 100 to 50%, typ. | 2.5 ms |
| Protection and monitoring | |
| Output overvoltage protection | Yes, suppressor diode at output |
| Current limitation | 2.1… 3 A |
| Characteristic feature of the output / short-circuit protected | Yes |
| Short-circuit protection | Electronic shutdown, automatic restart |
| Enduring short circuit current / Effective level / maximum | 2 A |
| Overload/short-circuit indicator | - |
| Safety | |
| Primary/secondary isolation | Yes |
| Potential separation | Safety extra low output voltage Vout according to EN 60950-1 |
| Protection class | Class I |
| stray current / maximum | 3.5 mA |
| stray current / typical | 0.7 mA |
| CE mark | Yes |
| UL/CSA approval | Yes |
| UL/cUL (CSA) approval | cULus-Listed (UL 508, CSA C22.2 No. 142), File E179336 |
| Explosion protection | - |
| FM approval | - |
| CB approval | No |
| Marine approval | - |
| Degree of protection (EN 60529) | IP20 |
| EMC | |
| Emitted interference | EN 55022 Class B |
| Supply harmonics limitation | not applicable |
| Noise immunity | EN 61000-6-2 |
| Operating data | |
| Ambient temperature / in operation | 0… 70 °C |
| | with natural convection |
| Ambient temparature / on transport | -40… +70 °C |
| Ambient temparature / in storage | -40… +70 °C |
| Humidity class according to EN 60721 | Climate class 3K3, no condensation |
| Mechanics | |
| Connection technology | screw-type terminals |
| Connections / Supply input | L+, M1, PE: 1 screw terminal each for 2 x 0.5 ... 2.5/1.5 mm² single-core/finely stranded |
| Connections / Output | Íàçàä â ðàçäåë
|