| | SITOP 2.5 A, DC/DC-CONVERTER STABILIZED POWER SUPPLY INPUT: 24 V DC OUTPUT: 12 V DC/2.5 A |
| Technical specifications | |
| Product | SITOP DC/DC |
| Power supply, type | 12 V/2.5 A |
| Input | |
| Input | DC voltage PELV/SELV |
| Supply voltage / at DC | 24… 24 V |
| Input voltage / at DC | 18.5… 30.2 V |
| Wide-range input | No |
| Input current / at nominal level of the input voltage 24 V | 2.5 A |
| Switch-on current limiting (+25 °C), max. | 20 A |
| Duration of current limiting / at 25 °C / typical | 5 ms |
| Built-in incoming fuse | not accessible |
| Protection in the mains power input (IEC 898) | Recommended miniature circuit breaker: 10 A, characteristic B |
| Output | |
| Output | controlled, isolated DC voltage |
| Rated voltage | 12 V |
| Total tolerance, static ± | 3 % |
| Static mains compensation, approx. | 0.1 % |
| Static load balancing, approx. | 0.4 % |
| Residual ripple peak-peak, max. | 100 mV |
| Residual ripple peak-peak, typ. | 50 mV |
| Spikes peak-peak, max. (bandwidth: 20 MHz) | 200 mV |
| Spikes peak-peak, typ. (bandwidth: 20 MHz) | 50 mV |
| Adjustment range | 12… 14 V |
| Product feature / output voltage adjustable | Yes |
| Output voltage setting | via potentiometer |
| Status display | Green LED for 12 V OK |
| Startup delay, max. | 0.5 s |
| Voltage rise, typ. | 300 ms |
| Rated current value Iout rated | 2.5 A |
| Current range | 0… 2.5 A |
| short-term overload current / at short-circuit during run-up / typical | 3.3 A |
| constant overload current / at short-circuit during run-up / typical | 3.3 A |
| short-term overload current / at short-circuit during operation / typical | 3.3 A |
| constant overload current / at short-circuit during operation / typical | 3.3 A |
| Parallel switching for enhanced performance | Yes |
| Numbers of parallel switchable units for enhanced performance | 2 |
| Efficiency | |
| Efficiency at Vout rated, Iout rated, approx. | 83 % |
| Power loss at Vout rated, Iout rated, approx. | 6.1 W |
| Closed-loop control | |
| Dynamic mains compensation (Vin rated ±15 %), max. | 0.5 % |
| Dynamic load smoothing (Iout: 50/100/50 %), Uout ± typ. | 3 % |
| Load step setting time 50 to 100%, typ. | 5 ms |
| Load step setting time 100 to 50%, typ. | 2 ms |
| Setting time / maximum | 5 ms |
| Protection and monitoring | |
| Output overvoltage protection | < 24 V |
| Current limitation | 3… 3.6 A |
| Current limitation, typ. | 3.3 A |
| Characteristic feature of the output / short-circuit protected | Yes |
| Short-circuit protection | Constant current characteristic approx. 3.2 A |
| Enduring short circuit current / Effective level / typical | 3.2 A |
| Overload/short-circuit indicator | LED red for "overload" |
| Safety | |
| Primary/secondary isolation | Yes |
| Potential separation | Safety extra low output voltage Vout according to EN 60950-1 |
| Protection class | Class II |
| CE mark | Yes |
| UL/CSA approval | Yes |
| UL/cUL (CSA) approval | cCSAus (UL 508, CSA22.2-107, UL60950-1, CSA22.2-60950-1) |
| Explosion protection | - |
| FM approval | - |
| CB approval | No |
| Marine approval | - |
| Degree of protection (EN 60529) | IP20 |
| EMC | |
| Emitted interference | EN 55022 Class B |
| Supply harmonics limitation | - |
| Noise immunity | EN 61000-6-2 |
| Operating data | |
| Ambient temperature / in operation | 0… 60 °C |
| | with natural convection |
| Ambient temparature / on transport | -40… +85 °C |
Ambient tempar
|