| | SITOP PSU400M 20 A DC/DC TRANSFORMER INPUT: 600 V DC OUTPUT: 24 V/20 A DC |
| Technical specifications | |
| Product | SITOP PSU400M |
| Power supply, type | 24 V/20 A |
| Input | |
| Input | DC voltage |
| Supply voltage / at DC | 600… 600 V |
| Voltage range | |
| | (startup from approx. 400 V DC); derating necessary at 200 ... 300 V DC and 820 ... 900 V DC |
| Input voltage / at DC | 200… 900 V |
| Overvoltage resistance | Shutdown at Vin > 900 V DC |
| Input current / at DC / at nominal level of the input voltage 600 V / nominal value | 0.85 A |
| Switch-on current limiting (+25 °C), max. | 8 A |
| Inrush current A²s | 0.02 A²·s |
| Built-in incoming fuse | yes, cut-off capacity 20 kA; L/R < 2 ms ("+" and "-" input) |
| Output | |
| Output | controlled, isolated DC voltage |
| Rated voltage | 24 V |
| Total tolerance, static ± | 3 % |
| Static mains compensation, approx. | 0.3 % |
| Static load balancing, approx. | 0.3 % |
| Residual ripple peak-peak, max. | 150 mV |
| Residual ripple peak-peak, typ. | 30 mV |
| Spikes peak-peak, max. (bandwidth: 20 MHz) | 200 mV |
| Spikes peak-peak, typ. (bandwidth: 20 MHz) | 100 mV |
| Adjustment range | 24… 28.8 V |
| Product feature / output voltage adjustable | Yes |
| Output voltage setting | via potentiometer |
| Status display | Green LED for 24 V OK, green flashing LED for start delay |
| Signaling | Relay contact (NO contact, rating 60 V DC/ 0.3 A; 30 V DC/1 A) for 24 V OK |
| On/off behavior | No overshoot of Vout (soft start) |
| Startup delay, max. | 0.1 s |
| | 10 s adjustable using switch |
| Voltage increase time / of the output voltage / maximum | 150 ms |
| Rated current value Iout rated | 20 A |
| Current range | 0… 20 A |
| | 9 A up to +70 °C |
| delivered active power / typ. | 480 W |
| short-term overload current / at short-circuit during run-up / typical | 40 A |
| Duration of overloading ability for excess current / on short-circuiting during the start-up | 150 ms |
| Parallel switching for enhanced performance | Yes |
| | switchable characteristic |
| Numbers of parallel switchable units for enhanced performance | 2 |
| Efficiency | |
| Efficiency at Vout rated, Iout rated, approx. | 95 % |
| Power loss at Vout rated, Iout rated, approx. | 25 W |
| Closed-loop control | |
| Dynamic mains compensation (Vin rated ±15 %), max. | 1.5 % |
| Dynamic load smoothing (Iout: 50/100/50 %), Uout ± typ. | 1.5 % |
| Load step setting time 50 to 100%, typ. | 1 ms |
| Load step setting time 100 to 50%, typ. | 1 ms |
| Setting time / maximum | 5 ms |
| Protection and monitoring | |
| Output overvoltage protection | < 33 V |
| Current limitation, typ. | 22 A |
| Characteristic feature of the output / short-circuit protected | Yes |
| Short-circuit protection | Alternatively, constant current characteristic approx. 22 A or latching shutdown |
| Enduring short circuit current / Effective level / typical | 22 A |
| | overload capability 150 % Iout rated up to 5 s/min |
| Overload/short-circuit indicator | LED yellow for "overload", LED red for "latching shutdown", red LED flashing for "Overtemperature" |
| Safety | |
| Primary/secondary isolation | Yes |
| Potential separation | Safety extra low output voltage Vout according to EN 60950-1 and EN 50178 |
| Protection class | Class I |
| CE mark | Yes |
| UL/CSA approval | Yes |
| UL/cUL (CSA) approval | cULus-Listed (UL 508, CSA C22.2 No. 107.1), File E197259 |
| Explosion protection | - |
| FM approval | - |
| CB approval | No |
| Marine approval | GL and ABS in process |
| Degree of protection (EN 60529) | IP20 |
| EMC | |
| Emitted interference | EN 55022 Class A (emission) |
| Supply harmonics limitation | - |